birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.02.2021 07:26

En fazla enerji üreten ilçede elektrikler kesik

Yaklaşık 450 megavatlık rüzgâr enerji santralı (RES) ile ülkenin en fazla enerji üreten ilçelerinin başında gelen Karaburun’da sık sık elektrik kesiliyor. Bölgede yaşayan yurttaşlar tepkili: “2021 yılında bizi karanlığa hapsettiler”

En fazla enerji üreten ilçede elektrikler kesik

Aycan KARADAĞ

İzmir’in doğa harikası ilçesi Karaburun, yaklaşık 450 megavatlık rüzgâr enerji santralı (RES) ile Türkiye’nin en fazla enerji üreten ilçesi. Buna karşın bölgede son dönemde artan elektrik kesintileri halkın tepkisini çekiyor.

Elektrik kesintilerinin sık sık ve uzun süreli yaşandığını ifade eden yurttaşlar, şikâyetlerini Gediz Elektrik’e bildirildiklerini fakat hiçbir geri dönüş almadıklarını dile getirdi. Bu nedenle imza kampanyası başlatan Karaburunlular, topladıkları bin 566 imzayı İzmir Valiliği’ne teslim etti.

İmza kampanyasını başlatan isimlerden Ali Karayel, BirGün’e yaptığı açıklamada, uzun süredir elektrik sorunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu bölgede Türkiye’nin enerji sorununun çözülmesi için adım başı RES yaptılar. Nefes alacak yer kalmadı. Tüm bunlara rağmen bizim elektrik sorunumuz var. Gediz Elektrik sorunları çözmüyor. Koca bölgede iki tane teknik personel var. Altyapılarını geliştirmiyorlar. Olan yurttaşa oluyor.”

Kesintiler nedeniyle elektrikle çalışan bütün eşyalarının bozulduğunu anlatan Karayel, “Isınamıyoruz, yemek yiyemiyoruz. Teknik servisler geç geliyor. Herkes mağdur. Ayrıca eski altyapı sistemi ile işi götürüyorlar. Bu da bazı doğal yaşam bölgelerinde yangınlara neden oluyor. 2021 yılında bizleri karanlığa hapsettiler” ifadelerini kullandı.

MUM IŞIĞINDA OTURUYORUZ

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ise, “Vatandaşlarımız, esnafımız, yaşadıkları duruma haklı olarak isyan ediyor ve tepkisini belediyemize yöneltiyor. Oysa aynı sorunu biz de yaşıyoruz” dedi. Elektrik kesintileri nedeniyle belediyenin hizmetlerinde ciddi aksaklıklar yaşandığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Pandemi ve depremlerin etkisi ile kış aylarını yazlıklarında geçirme kararı veren vatandaşlarımız, evlerinde ya klima ile ya da ısı pompası sistemi ile ısınıyor. Pandemi nedeniyle artan nüfus yanında; bölgeye yıllardır altyapı yatırımı yapılmaması ve hatların eski olması nedeniyle sık sık arıza kaynaklı kesintiler yaşıyoruz. Özellikle köylerimizde saatlerce elektrik kesintisi yaşanan günler oluyor. Dağlarımızda onlarca rüzgâr enerji santrali çalışıyor, üretilen elektrik Türkiye’yi aydınlatıyor ama biz karanlıktayız, üşüyoruz, mum ışığında aydınlanıyoruz, beyaz eşyalarımız bozuluyor. 2021 yılında böyle bir durum ancak trajikomik kelimesi ile açıklanabilir.”

YATIRIM 4 KAT ARTACAK

GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş Güney Bölge Müdürü Ali Arcan ise yarımadada yaşanan sıkıntıyı gidermek için 2021 yılında yoğun bir yatırım programını etap etap devreye alacaklarını kaydetti. Arcan, şirketin şebeke altyapı ve bakım yatırımını 2021 yılında dört kat artıracağını söyledi.

CHP'Lİ VEKİLLER MECLİS'E TAŞIDI

CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Bedri Serter ve Özcan Purçu, bölgede yaşanan elektrik kesintilerini soru önergeleriyle Meclis’e taşıdı. Purçu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, yurttaşların mağduriyetinin giderilmesi ve bu kesintilerle ilgili yasal işlem başlatılması gerektiğini kaydetti.