birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 05.01.2021 08:00

En geniş toprakları Suudiler, en çok meskeni Iraklılar aldı: Parsel parsel satış

En geniş toprakları Suudiler, en çok meskeni Iraklılar aldı: Parsel parsel satış

Mustafa M. BİLDİRCİN

TAPU Kadastro Bilgi Sistemi’nin (TAKBİS) kayıtlarına göre, yabancı uyruklu kişiler 2002 ile 2020 yılları arasında Türkiye’den toplam 24 milyon 148 bin metrekare büyüklüğünde arsa, arazi, tarla bağ ya da bahçe edindi.

Yabancı ülke vatandaşlarına toprak satışını kolaylaştıran 4916 Sayılı Kanun’un yürürlüğe girdiği 2003’den bu yana yabancıların ülkeden edindiği toprak miktarı katlanarak arttı. Resmi verilere göre, yabancı uyruklulara son 18 yılda satılan toplam toprak miktarı 24 milyon 148 metrekareye ulaştı.


MİLYONLARCA METREKARE TOPRAK SATILDI

2003'den bu yana ülkede mülk edinen yabancı sayısı ciddi şekilde artarken resmi veriler de artışı bir kez daha gözler önüne serdi. TAKBİS’de yer alan verilere göre, Ocak 2002 ile Aralık 2020 döneminde yabancı uyruklu kişilere toplam 24 milyon 128 bin 18 metrekare büyüklüğünde taşınmaz satıldı. Bu taşınmazların arsa, arazi, tarla, bağ ve bahçe olduğu bildirildi. Yabancılara satılan toprakların 14 milyon 941 bin metrekaresinin ise tarım vasıflı taşınmazlardan oluştuğu öğrenildi.

EN ÇOK TAŞINMAZ IRAKLILARA

TAKBİS’de, yabancı gerçek kişilerin Türkiye’den edindiği mesken, konut ve ofislerin toplam sayısının 213 bin 922 adet olduğu bilgisine de yer verildi. Ülkeden en fazla "mesken" satın alanların Irak vatandaşları olduğu belirtildi. Buna göre, Irak vatandaşı olduğu belirtilen kişilere son 18 yılda satılan taşınmaz adedinin 28 bin 866 olduğu kayıtlara geçirildi. Irak vatandaşlarının ardından 18 bin 638 taşınmaz ile Rusya vatandaşları ikinci sırada yer alırken 17 bin 624 taşınmaz ile İran vatandaşları üçüncü, 14 bin 332 taşınmazla ise Suudi Arabistan vatandaşları dördüncü sırada yer aldı.

TOPRAĞIN BÜYÜĞÜ SUUDİLERE

Yabancılara satılan toprağın toplam yüzölçümü büyüklüğüne göre sıralandığı listede ise Suudi Arabistan öne çıktı. Suudi Arabistan vatandaşlarının son 18 yılda Türkiye’den toplam 2 milyon 831 metrekare büyüklüğünde taşınmaz satın aldığı kaydedildi. İkinci sırada ise Türkiye’den toplam 2 milyon 555 bin metrekare yüzölçümü büyüklüğünde taşınmaz satın alan Ürdün vatandaşları olduğu ifade edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol