birgün

9° AÇIK

DÜNYA 06.04.2021 17:29

Endonezya’da koronavirüsün 'Eek' isimli yeni bir mutasyonu ortaya çıktı

Endonezya'da koronavirüsün diğer mutasyonlarla benzer özellikler taşıyan yeni bir mutasyonu görüldü.

Endonezya’da koronavirüsün 'Eek' isimli yeni bir mutasyonu ortaya çıktı


Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı uygulamaları devam ederken, ortaya çıkan koronavirüs mutasyonları endişe verici hale geliyor. İngiltere, Güney Afrika, Hindistan ve Brezilya’nın ardından Endonezya’da "Eek" isimli yeni koronavirüs mutasyonu ortaya çıktı.

Eek mutasyonu, diğer mutasyonlarla aynı özellikleri taşırken koronavirüs aşısının koruyuculuğunu azalttığı belirtildi.

Endonezya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Siti Nadia Tarmizi, “Mutasyon tek bir vakada görüldü. Mutasyonlu virüs yakın temastaki kişilere bulaşmadı. Endonezya'da bulunan aşılar mutasyona karşı koruma sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Tıbbi moleküler biyoloji ve biyoteknoloji uzamanı ve Eijkman Enstitüsü'nde Araştırma Müdür Yardımcısı Herawati Sudoyo ise, aşıların mutasyona karışı koruma kabiliyetinin tam olarak henüz belirlenmediğini söyledi.

Endonezya’da toplam koronavirüs vaka sayısı bir milyon 542 bin 516’ya, can kaybı sayısı ise 41 bin 977’ye yükseldi. (İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol