birgün

17° AÇIK

DÜNYA 28.11.2018 16:07

Endonezya'da, zararlı ve sapkın dini grupları ihbar için telefon uygulaması çıkarıldı

Endonezya'da, zararlı ve sapkın dini grupları ihbar için telefon uygulaması çıkarıldı

Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip ülkesi olan Endonezya'nın başkenti Cakarta'da başsavcılık, kullanıcıların "zararlı ve sapkın" dini grupların üyelerini ihbar etmesini sağlayacak bir cep telefonu uygulaması çıkarttı.

Ülkede devlet dini yok fakat geleneksel olarak halktan kendilerini nüfusa Müslüman, Katolik, Protestan, Budist ya da Konfüçyüsçü olarak kaydettirmeleri isteniyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Anayasa Mahkemesi geçen yıl resmi dinlerin dışındaki inanç gruplarının haklarını tanımıştı.

Ancak insan hakları örgütleri buna rağmen başka mezhepler ve özellikle Ahmedilerin 'kafirlikle' suçlandığına dikkat çekiyor.

Cakarta Başsavcılığı'nın çıkardığı "Smart Pakem" (Akıllı İdrak) adlı uygulamada, yasaklı gruplar arasında ülkenin en büyük dini otoritesinin "sapkın" olarak nitelediği Ahmedi ve Fajar Nusantara da bulunuyor.

Cep telefonu uygulamasında, listedeki "zararlı örgütler" linklerine tıklanarak ihbar edilebiliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız