birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 05.04.2021 09:28

Endonezya ve Doğu Timor'daki sel felaketinde ölü sayısı 101'e yükseldi

Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Merkezi Sözcüsü Raditya Jati, şimdiye kadar Flores kentinde 80 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bildirdi. Komşu ülke Doğu Timor'da da 21 kişi yaşamını yitirdi.

Endonezya ve Doğu Timor'daki sel felaketinde ölü sayısı 101'e yükseldi

Endonezya'nın Doğu Nusa Tenggara eyaleti ve komşu ülke Doğu Timor'da şiddetli yağışların yol açtığı sel ve heyelanlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 101'e yükseldi.

BBC'nin haberine göre, Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Merkezi Sözcüsü Raditya Jati, yaptığı açıklamada, dün eyalete bağlı Flores kentinin doğusunda yerel saatle 11.00'de sağanağın sele neden olduğunu bildirdi.

Jati, şimdiye kadar Flores kentinde 80 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını, yaralanan 9 kişinin tedavi altına alındığını duyurdu.

endonezya-daki-sel-felaketinde-olu-sayisi-55-e-cikti-860761-1.

Afet bölgesinde binlerce kişinin yerinden olduğunu vurgulayan Jati, büyük çaplı elektrik kesintileri yaşandığını ve bazı yolların ulaşıma kapandığını kaydetti.

Selin ardından yüzlerce kişinin evi hasar görürken, arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor.

Yerel basında ölü sayısının artabileceğine dair haberler yer alırken Flores Afet Yönetimi Merkezi Başkanı Alfons Hada Bethan, "Çok sayıda kişinin toprak altında kaldığından şüpheleniyoruz ancak kaç kişinin kayıp olduğu henüz net değil" açıklamasında bulundu.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, tüm acil yardım çalışmalarının ivedilikle yürütülmesi için gerekli talimatları verdiğini söyledi.

endonezya-daki-sel-felaketinde-olu-sayisi-55-e-cikti-860762-1.

Ekvator kuşağındaki Endonezya'da özellikle ekim ile nisan arasında sıklıkla su baskınları ve heyelanlar meydana geliyor.

Endonezya'nın Cava adasının batısındaki Sumedang kentinde Ocak 2021'de medyana gelen selde 40 kişi hayatını kaybetmişti.

Doğal afet kurumuna göre, takımadada nüfusun yarısına denk gelen 125 milyon kişi heyelan riskinin olduğu bölgelerde yaşıyor.

DOĞU TİMOR'DA 21 KİŞİ ÖLDÜ

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, afetten etkilenen Doğu Timor'da ise 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başkent Dili'de şiddetli yağışların sel ve heyelanlara yol açtığı, ağaçların devrilmesiyle hayatın olumsuz etkilendiği aktarıldı.

Ayrıca afetin vurduğu bazı bölgelerde binlerce kişinin evlerinden tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

endonezya-daki-sel-felaketinde-olu-sayisi-55-e-cikti-860763-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol