Enerji Bakanlığı yayınladığı kitapçıkta yurttaşlara 'tasarruf tavsiyeleri'nde bulundu. Tavsiyeler arasında, "4 dakikadan fazla duş yapmayın, bulaşıklardaki kaba atıkları yemekte kullanılan peçeteyle temizleyin, banyoya kum saati koyun.." gibi maddeler yer aldı.

Enerji Bakanlığı'ndan tasarruf 'tavsiyeleri': Banyoya kum saati koyun, ön yıkama yapmayın
Fotoğraf: Pixabay

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 'Aklınla Verimli Yaşa' adlı kitapçıkta ‘tasarruf’ tavsiyelerinde bulundu.

Kitapçıkta, “Kısa mesafelerde yürüyün ya da bisiklete binin. Saçınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile kurutun. Banyoya kum saati koyun, 4 dakikadan fazla duş yapmayın. Kışın fırını kullandıktan sonra kapağını açıp, ortamı ısıtın. Düşük katlar için asansöre binmeyin, merdivenden çıkın” tavsiyelerinde bulunuldu. Bu önlemler sayesinde elektrikte yüzde 35, petrolde yüzde 25 ve doğalgazda yüzde 50 tasarruf sağlanacağı da savunuldu.

Sözcü’nün haberine göre; Tasarruf önlemleri arasında, 'Yüksek motor hacmine sahip araç kullanmayın' önerisi de yapılıdı.

Kitapçıkta tasarruf için şu önlemler tavsiye edildi:

► Evinizin duvarlarını açık renge boyatın. Binaların güney cephesine yaprak döken ağaçlar dikin. Kışın perdeleri açın, içeriye güneş ışığı girsin.

► Radyatör arkasına yalıtım levhası yerleştirin ve önüne mobilya koymayın, ana girişlerde çift kapı ya da döner kapı kullanın.

► Gereksiz yere ani fren yapmayın, gaza basmayın.

‘ÇAMAŞIRLARI ASARAK KURUTUN MAKİNE KULLANMAYAN’

Tasarruf tedbirleri içinde ilginç öneriler de yer aldı. “Araç bekleme halindeyken kontağı kapatın. Araçta hava akımını engellemek için camları açmayın. Bagajda bulunan gereksiz eşyaları çıkarın” önerileri dikkat çekerken, evde tasarruf konusunda ise şunlar belirtildi:

“Çamaşır ve bulaşık makinesinde ön yıkama yapmayın. Çamaşırları asarak kurutun, kurutma makinesi kullanmayın. Bulaşıklardaki kaba atıkları yemekte kullanılan peçeteyle temizleyin.”