birgün

6° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

ÇEVRE 12.09.2019 23:03

Enerji şirketlerinin saldırısı altındayız

Enerji şirketlerinin saldırısı altındayız

BİRGÜN İZMİR

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Salihli’nin Kabazlı, Karaoğlanlı, Hasalan ve Adala Mahallelerinde açılacak olan jeotermal enerji santralları (JES) besleme derin kuyuları için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi. Bunun üzerine Salihli Çevre Derneği, kararı yargıya taşıdı. Manisa İdare Mahkemesi de JES kuyularıyla ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararı aldı. Derneğin söz konusu kararın iptali için açtığı davanın duruşması ise dün Manisa İdari Mahkemesi’nde görüldü. Kararın ileri bir tarihte açıklanması beklenirken Salihli Çevre Derneği Manisa Adliyesi önünde açıklama yaptı. Dernek adına basın açıklamasını okuyan Hakkı Uysal, şöyle dedi: “Bugünkü dava konusu yerlerde açılacak olan kuyular aynı zamanda 1. sınıf tarım arazileri üzerindedir. Enerji şirketleri bunu fırsata çevirip havamızın, suyumuzun, toprağımızın zehirlenmesini umursamadan faaliyetlerine devam etmektedirler.”

Uysal, sözlerini şöyle noktaladı: “Tüm yurdumuz maden şirketleri ve enerji şirketlerinin saldırısı altında. JES’lere ve madenciliğe hayır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız