birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 01.08.2020 14:27

Enerjide ‘Yeşil Tarife’ dönemi başlıyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen elektrik tüketicileri, Ağustos ayı itibarıyla “Yeşil Enerji” tarifesine geçebilecek.

Enerjide ‘Yeşil Tarife’ dönemi başlıyor

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen yurttaşlar için ‘Yeşil Tarife’ dönemi başlıyor. Elektrik tüketicileri, Ağustos ayı itibarıyla isterlerse “Yeşil Enerji” tarifesine geçebilecek.

İHA'nın aktardığına göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yeşil Tarife’nin (YETA) 1 Ağustos itibarıyla devreye alınacağını aktararak, “Başlayacak olan Yeşil Tarife ile yenilenebilir enerjide büyük dönüşüme yeşil ışık yakmış olacağız. Ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımız kendi kullanacakları elektriğin kaynağını belirleme imkânına kavuşacak” dedi.

YAZILI BAŞVURU İLE GEÇİLECEK

Yeşil Tarife’nin nasıl kullanılacağına değinen Bakan Dönmez, “Vatandaşlarımız yazılı olarak ilgili tedarik şirketine başvuruda bulunarak Yeşil Tarife'ye geçebilirler. Talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki faturayı takip eden ilk fatura döneminde de yeni tarifelerini kullanmaya başlayabilecekler. Vatandaşlarımız bir takvim yılı içerisinde en fazla iki kere Yeşil Tarife'ye geçme talebinde bulunabilecek” ifadelerini kullandı.

YEŞİL ENERJİ TÜRLERİ

Yeşil enerji olarak nitelendirilen kaynaklar şu şekilde:

►Rüzgar Enerjisi

►Hidroelektrik enerji

►Güneş Enerjisi

►Jeotermal

►Biolojik artıklarlardan üretilen enerji

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız