Rusya’ya uygulanan ambargonun faturasını ağır şekilde ödeyen Avrupa’da kriz derinleşiyor. Vergi artışlarındaki protestoların sürdüğü Macaristan’da acil durum ilan edilirken İtalya’da da ekonomik yardım paketi gerilimi artırdı.

Enerjideki kriz Avrupa’yı çarptı
Budapeşte’de, bazı vergi kalemlerindeki değişiklikler nedeniyle başlayan gösteriler 3 gündür devam ediyor. (Fotoğraf: AA)

Dış Haberler

Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargolar, Avrupa’yı derinden etkilemeye devam ediyor. Artan enerji fiyatları Rus gazına bağımlı olan ülkelerde krizi derinleştiriyor.

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, enerji sektöründe 'acil durum' ilan edildiğini duyurarak gelecek ay yedi maddelik eylem planının yürürlüğe gireceğini açıkladı. Gulyas, “Ukrayna'da uzayan savaş ve Rusya'ya karşı Brüksel yaptırımları nedeniyle, Avrupa'da enerji fiyatları fırladı. Kıtanın büyük bölümünde bir enerji krizi patlak verdi" dedi. Petrolünün yaklaşık yüzde 65'ini ve doğalgazının yüzde 85'ini Rusya'dan alan ülkede enerji arzını makul fiyatlarla karşılamayı hedeflediklerinin altını çizen Gulyas, "Macaristan'ın enerji güvenliğini garanti etmek ve nüfus için elektrik faturalarını azaltmak istiyoruz" dedi.

SİYASİ KRİZE YOL AÇTI

İtalya’da iktidar partisi artan enerji fiyatlarıyla mücadele edebilmek için hazırladığı ekonomik yardım paketini dün parlamentoya sundu. Tasarı ülkedeki tansiyonu yükseltti. Söz konusu paketi, bir süredir eleştiren ve aileler için ayrılan desteği yeterli bulmayan M5S lideri Giuseppe Conte, parti grubuyla yaptığı görüşme sonrasında, Senato'daki oylamaya katılmayacaklarını açıkladı.

Conte, "Ülke, uçurumun eşiğinde. Biz, acil durumlar karşısında hükümete baskı yapan tek partiyiz" dedi. Başbakan Draghi, M5S'nin hükümetten çekilmesi halinde bundan sonraki gidişata karar verecek olan kişinin Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella olacağını söyledi.

3 KAT ARTIŞ BEKLENİYOR

Almanya'da enerji dağıtımından sorumlu kuruluş olan Federal Ağ Ajansı, doğalgaz fiyatlarının en az üç kat artacağı uyarısında bulundu. kurumun başkanı Müller, halihazırda doğalgaz için senede bin 500 avro ödeyen bir kişinin, ileride 4 bin 500 avro veya daha fazla ödemesinin "oldukça gerçekçi" olduğunu söyledi ve tüketicilere finansal ve teknik önlemler almalarını tavsiye etti. Müller, kombilerin kısılmasıyla büyük bir tasarruf elde edileceğini söyledi.

BUDAPEŞTE’DE VERGİ ARTIŞI PROTESTOSU

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bazı vergi kalemlerindeki değişiklikler nedeniyle başlayan gösteriler 3 gündür devam ediyor. Binlerce gösterici bütün gün şehrin merkezindeki ana caddeleri ve bazı köprüleri trafiğe kapattı. Gösterilerin bugün de sürmesi bekleniyor. Polis sabaha karşı bazı protestocuları gözaltına aldı, yolları trafiğe açtı.