birgün

24° AZ BULUTLU

Enes Kara’nın arkadaşları cemaat evini ve Enes’i anlattı: "Birçok öğrenci cemat yurtlarına mahkum"

Cemaat yurdunda gördüğü ve ailesinin baskısı nedeniyle intihar eden Enes Kara’nın arkadaşları, Kara’nın “çok sessiz, sakin, çok fazla arkadaş ortamlarında olmayan biri” olduğunu söyledi, il genelinde birçok öğrencinin cemaat yurtlarına mahkum olduğuna dikkat çekti.

GÜNCEL 11.01.2022 17:55
Enes Kara’nın arkadaşları cemaat evini ve Enes’i anlattı: "Birçok öğrenci cemat yurtlarına mahkum"
Abone Ol google-news

Kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle yaşamına son veren Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın arkadaşları, Kara’nın kaldığı cemaat evine ve hayatının son dönemine dair ayrıntıları aktardı.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, Kara’nın kaldığı yurt aslında bir daire. Mahallede yaşayanlar, bu tür cemaate ait evlerin çok fazla olduğunu ve çok sayıda öğrencinin bu evlerde yaşadığını söylüyor. Sistem ise gizli yürüyor. Evin sahipleri farklı farklı kişiler ancak bu kişiler cemaate üye isimler. Bu kişiler evi satın aldıktan sonra bir hoca evde görevlendiriliyor ve her evde 5-6 öğrenci kalıyor.

DAİRENİN KAPISINDA RİSALE-İ NUR’DAN ALINTI

Enes Kara’nın Defne Apartmanı’nda kaldığı ev de bu evlerden biri. Enes, bu evi kendisi dışında 4 kişiyle paylaşıyordu. Diğer dört kişi de öğrenci. Dairenin kapısına Risale-i Nur Mektubatı’ndan bir alıntı asılmış. Mahalleliye göre burası 15 yıldır cemaat evi ve her yaz döneminde kalan öğrenciler değişiyor.

Hilalkent Mahalle Muhtarı Ali Dündar ise Enes Kara’nın üç aydır burada kaldığını söylerken, cemaat evi iddialarına, başka evlerin olduğu iddialarına karşı çıktı, eleştirenleri ise yalancılıkla suçladı: “Bunları iddia edenler yalan söylüyorlar. Burası 40 daireli bir bina. Bir tane vatandaş da öğrencilere kıyak yapmış. Yani bunu yapıp da kötülük mü etmiş? Adam iyi niyetli biri, hayırsever bir vatandaş.” Muhtar Dündar, bu açıklamaların dışında bir şey söylemiyor.

'ÇOK SESSİZ, SAKİN BİRİYDİ'

Enes Kara’nın sınıf arkadaşlarından Pelin Seler, “Samimi değildik Enes ile. Çok sessiz, sakin, çok fazla arkadaş ortamlarında olmayan biriydi” diye tanıtıyor Enes’i. Ona göre de cemaat yurtlarının sayısı oldukça fazla. Nedenini sorduğumda ise şu yanıtı veriyor: “Devlet yurtları hem çok küçük hem de gerçekten kötü. Özellikte tıp okuyan biri olarak söylüyorum, altı sene o yurtlarda kalamaz öğrenciler. İmkansız. Böyle olunca da kimisi maddiyattan kimisi ailelerin isteğiyle kimisi devlet yurtlarının yetersizliği nedeniyle yer bulamadıkları için o evlerde kalıyorlar.”

‘DEVLET YURDU ÇIKMADIYSA TEK ÇARE CEMAAT YURDU’

Kara’nın bir üst dönemi tıp fakültesi öğrencisi Yağmur Dinçer ise şehirde cemaat yurtlarının fazla olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Sadece benim kaldığım mahallede bildiğim 4-5 tane yurt var. Cemaate bağlı kız yurdu. Çünkü devlet yurtları kesinlikle yetersiz. Özellikle Erkekler için özel yurt apart neredeyse hiç yok. Elazığ’da devlet yurdu çıkmadıysa tek çare cemaat yurdu diyebilirim.”

'İNTİHARI BİR SÜREDİR DÜŞÜNÜYORDU'

Enes’in yakın arkadaşı olduğunu söyleyen ve Enes’in hem intihar notunu hem de videosunu attığı kişilerden Aysima ise sosyal medya paylaşımlarında şunları söyledi: “İslamı sorgulardı ama açıkça inanmadığını söylememişti bana. Ailesi cemaat yurduna yazdırmıştı. Fakat kendisi defalarca istemediğini söylemesine rağmen. Ailesi çok dindar olduğu ve tepkilerinden korktuğu için inanmadığını söylemeye cesaret edememiş.”

İntihar etmek Enes’in aklına yeni gelen bir şey de değildi. Cemaat evinde yaşadığı sıkıntılar, ailesinden gördüğü baskı ve geleceksizlik nedeniyle Enes bir süredir bunu düşünüyordu. Bir arkadaşının onu ikna etmeye çalıştığı, belki başka bir ile gitmesinin kendisi için iyi olacağını söylediği konuşmalar da ortaya çıktı.


Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol