birgün

14° AÇIK

Enes Kara’nın ölümü ardından Elazığ Valiliği’nden eylem yasağı!

Enes Kara’nın yaşamına son vermesinin ardından hiçbir açıklamada bulunmayan Elazığ Valiliği, kentteki eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle yasakladı.

GÜNCEL 13.01.2022 15:46
Enes Kara’nın ölümü ardından Elazığ Valiliği’nden eylem yasağı!
Abone Ol google-news

Cemaat yurdunda kalan tıp öğrencisi Enes Kara’nın yaşamına son vermesinin ardından Elazığ Valiliği, kentteki eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle yasaklama kararı aldı.

Cemaat yurdunda yaşadığı baskıları ve gelecek kaygısını anlatan bir video çektikten bir süre sonra yaşamına son veren Enes Kara, tüm ülkede gündemin ilk sırasına yerleşti. Olayın yaşandığı günden beri herhangi bir açıklama yapmayan Elazığ Valiliği ise, bugün kentteki eylem ve etkinlikleri yasaklama kararı aldı.

Elazığ Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İlimiz genelinde (polis ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil) kapalı yerlerde pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenecek eylem ve etkinlikler ile kamu düzeni ve sağlığını tehlikeye düşürmeyen, Valilik ve Kaymakamlıklarca açık alanlarda düzenlenmesi uygun görülenler hariç olmak üzere, ilimizdeki açık alanlarda yapılması planlanan her türlü açık hava toplantısı, yürüyüş, miting, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni, yüksek sesle yayın yapan araçlarla şehir içerisinde tur atılması ve toplu karşılama ve uğurlama vb. türdeki eylem ve etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunun Ek-1 maddesi kapsamındaki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinliklerin, ticari kimliği bulunan tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere el ilanı dağıtılmasının, pankart/afiş asılmasının, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesinin (a) ve (c) bentleri ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. ve 19. Maddelerine istinaden Elazığ İl sınırları içerisinde 12/01/2022 günü saat 00.01'den 26/01/2022 günü saat 23.59’a kadar (15) gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.

Enes Kara’nın yaşamına son vermesinin ardından Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden arkadaşları, Kara'yı yaşamına son vermeye iten politikaları protesto etmişti.

Bugün verilen iki ayrı kararla, Enes Kara hakkındaki haberlere erişim engeli getirilmişti.

Kara'nın intiharını haberleştiren gazeteci görevden alınırken haber de yerel internet sitesinden kaldırılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol