birgün

14° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 04.03.2021 05:42

Enflasyon yine vites yükseltti

TÜİK’e göre şubatta enflasyon yüzde 15,61 oldu. Yıllık enflasyon son bir buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktı. Üretici fiyatlarındaki artış enflasyonu tehdit ediyor. Ekonomi yönetiminin çözümü ise yüksek faiz .

Enflasyon yine vites yükseltti

Ekonomi Servisi

Ekonomi yönetiminin yüksek faiz uygulaması ile düşürmeye çalıştığı enflasyon, son beş aydır artmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endeksi istatistiklerini yayımladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta aylık yüzde 0,91, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 1,22 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 15,61 olurken üretici fiyatlarında yüzde 27,09 olarak gerçekleşti.

Yıllık enflasyon 2019 yılının temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Artan kur ve girdi maliyetleri nedeniyle üretici fiyatları da 2019’un haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Üretici fiyatlarındaki artış tüketici fiyatlarına yansımaya devam ediyor. Aradaki makasın giderek açılması da enflasyonun uzun süre düşmeyeceğini gösterir nitelikte.


Geçen ay tüketici fiyat endeksinde kapsanan 415 maddeden, 117 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 35 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 263 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

EKONOMİK PROGRAMA İHTİYAÇ VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, şubat ayı enflasyon rakamlarının ardından açıklamalarda bulundu. Öztrak, halkın hissettiği enflasyonun tabeladaki enflasyondan çok yüksek olduğunun altını çizerek Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) hesaplarına işaret etti. ENAG’ın hesaplamalarına göre şubat ayında tüketici enflasyonu TÜİK'in iki katı. ENAG'a göre şubat ayında tüketici enflasyonu yüzde 1,84.

Öztrak’ın açıklamaları şöyle:

“Sonuç olarak ‘Bal bal diyerek ağız tatlanmıyor sadece faizi artırarak ve enflasyonu düşüreceğiz’ diyerek enflasyon düşmüyor. Dört başı mamur güven verecek bir ‘ekonomik programa’ ve bunları kararlılıkla uygulayacak ‘ekonomik kadrolara’ ihtiyaç var. Türkiye ancak ‘3 Yeni’ ile düzlüğe çıkabilir. Yeni kadrolar, yeni kurallar, yeni kurumlar. Bunların yokluğunun cezasını milletimiz çekiyor.”

***

Ekmeğe enflasyondan fazla zam

Ankara Fırıncılar Odası, ekmeğe yüzde 16,6 zam yapıldığını duyurdu. Buna göre, 200 gram ekmeğin fiyatı 1 lira 50 kuruştan 1 lira 75 kuruşa yükseldi. Zam kararı, dün itibariyle yürürlüğe girdi ve fiyatlara yansımaya başladı.

enflasyon-yine-vites-yukseltti-848382-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol