birgün

10° AÇIK

EĞİTİM 03.02.2019 09:39

Engelli öğretmen kontenjanı eğitimcileri memnun etmedi: MEB, öğretmen atamayı beceremiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, dün gerçekleştirecek olduğu engelli öğretmen atamalarını erteleyerek 500 kişilik kontenjanı 750’ye çıkardı. Atamaların 5 Şubat Salı günü gerçekleştirileceği belirtildi. Eğitimciler başvuru sayısının açıklanmadığını ifade ederken MEB’in plansızlığının öğretmenleri zor durumda bıraktığını ifade etti. Konuya ilişkin Eğitim-Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdağan Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğretmen atamalarında başvuru sayısını açıklamaları […]

Engelli öğretmen kontenjanı eğitimcileri memnun etmedi:  MEB, öğretmen atamayı beceremiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, dün gerçekleştirecek olduğu engelli öğretmen atamalarını erteleyerek 500 kişilik kontenjanı 750’ye çıkardı. Atamaların 5 Şubat Salı günü gerçekleştirileceği belirtildi. Eğitimciler başvuru sayısının açıklanmadığını ifade ederken MEB’in plansızlığının öğretmenleri zor durumda bıraktığını ifade etti.

Konuya ilişkin Eğitim-Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdağan Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğretmen atamalarında başvuru sayısını açıklamaları gerektiğini savunurken şu ifadeleri kullandı: ”Başvuru sayısını açıklamadılar. Öğretmen açığı dikkate alındığında engelli öğretmenlerin atamalarıyla ilgili herhangi bir kolaylık sağlanabileceği, daha da artırılabileceğini düşünüyoruz.”

Ekonomik nedenler

Bozdoğan atama sayısının az olduğuna değinerek bunun nedeninin ekonomik nedenler ve iktidara yakın olmayan insanların atanmak istenmemesi olduğunu söyledi. Bozdoğan şu ifadeleri kullandı: ”Alabildikleri en alt sınırdan öğretmen alıyorlar. Ekonomik nedenlerle yapıyorlar. Düşük ücretle daha fazla öğretmen çalıştırmak istiyorlar. Bir de kendi kadrolarını, kendilerine yakın insanları istihdam ediyorlar, kendilerine yakın olmayanları mülakatlarla eliyorlar. Engelli arkadaşlar zaten engellerinden dolayı mağduriyet yaşıyorlar. Bir de istihdam edilmemeleri onları daha da zorluyor.”

kabul edilemez

Engelli öğretmen atamalarına ilişkin Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ise hiçbir dar kontenjanın kabul edilemeyeceğini vurguladı. Engelli öğretmenlerin yaşam içinde tutunma mücadelelerinin daha fazla olduğunu söyleyen Yıldırım şu ifadeleri kullandı: ”Engelli vatandaşlar yaşam içinde tutunma için daha fazla mücadele ediyorlar. Önceliğin onlarda olmasını isteriz. Bu yüzden hiçbir dar kontenjanı kabul etmiyoruz, tamamının göreve başlamasını istiyoruz. Biraz seçimlerle de alakalı olduğunu düşünüyoruz ancak keşke hepsi atansa. Sadece engelli öğretmenlerin değil, diğer bütün öğretmenlerin koşulsuz olarak atanmasını istiyoruz.”

***

MEB plansız

Öğretmen atamalarında kontenjan sayısının azlığına değinen Yıldırım, mezun olan öğretmen adayından az atama yapıldığını belirtirken öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti MEB’in beceriksizliğinden kaynaklandığını vurguladı. Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Bu plansızlığın, beceriksizliğin tek sorumlusu MEB’dir. Üniversitelerdeki kontenjanları ayarlamıyor. Engelli öğretmen adaylarıyla ilgili planlar üretmiyor. Sonra da atama yapamıyorlar. Hiçbir proje yok.’’

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız