birgün

20° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 13.05.2021 10:28

Engelliler eşitlik ve atama istiyor

Ataması yapılmayan 2 bin 511 engelli öğretmen, haziranda atanmayı bekliyor. Diğer öğretmenlerle eş değer olduklarını vurgulayan engelli öğretmenler, mesleklerini yapmak istediklerini belirtiyor.

Engelliler eşitlik ve atama istiyor

Berkay SAĞOL

Pandemi gerekçesiyle üç kez sınavları ertelenen engelli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na atamalarının yapılması için çağrı yapıyor. Öğretmen adayları, “Her yıl 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda yanımızda olduklarını söylüyorlar ama bizim haklarımız için hiçbir somut adım atılmıyor” diyor. 26 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) önce 20 Eylül'e, ardından 11 Ekim'e, son olarak 15 Kasım 2020'ye ertelendi. Kasımda yapılan sınavın ardından şubat ayında atama için sadece 500 kontenjan açıldı. 2 bin 511 öğretmen ise hâlâ atama bekliyor. Atama Bekleyen Engelli Öğretmenler Platformu adına BirGün’e konuşan atama bekleyen bir engelli öğretmen, 3 bin 11 engelli öğretmenin katıldığı sınavdan sadece 500 kişinin atanmasının oldukça umut kırıcı olduğunu söylüyor.


KAYNAK YOK DEMEK SAMİMİ BİR TUTUM DEĞİL

Öğretmen, 2 bin 511 engelli öğretmenin haziran ayında atama beklediğini belirtti. Öğretmen, “Yüksek puan alan kişiler bile şuan atama bekliyor. Biz yapılan kaynak yok açıklamasını samimi bulmuyoruz. Devletimiz istedikten sonra her yere kaynak bulunabiliyor. Elimizden gelen her mücadeleyi bizler veriyoruz, vermeye devam edeceğiz ve sesimizin duyulduğunu biliyoruz artık. Bizler her şartta mücadele ediyoruz. Sayımız bir avuç ve artık bizler de kendi hayatımızı inşa etmek istiyoruz. Bizler de diğer insanlar gibiyiz bir farkımız yok. Hepimizin farklı rahatsızlıkları var. Aslında hem kendi sağlığımız ile uğraşıyoruz hem de atanmak için verilecek tüm mücadelemizi veriyoruz” diyor.

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN HATIRLANMAK İSTİYORUZ

Atama beklerken birçok sorun yaşadıklarını aktaran engelli öğretmen şunları ifade ediyor: “Kimimiz yıllardır nişanlı evlenmeyi bekliyor. Kimimiz evlilik hayali kuruyor. Kimimiz ise maddi sıkıntılardan dolayı evlenmekten bile korkuyor. Devletten tek isteğimiz bir an önce atamamızın yapılması. Bunun için sürekli sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Biz artık sadece engelliler haftasında hatırlanmak değil her gün hatırlanmak istiyoruz. Atama bekleyen 2 bin 511 engelli öğretmenin hala umudu var.”
Sınava ilk kez giren bir diğer atama bekleyen engelli öğretmen ise, şunları söylüyor: “Biz bin bir emekle okuyup öğretmen olduk. Diğer öğretmenlerden farklı bir eğitim değil, eş değer eğitim alıyoruz. Eş değer bir muamele görmek en temel hakkımız. Biz sayıca zaten çok az kişiyiz ve atamamızın yapılmasını bekliyoruz. Bir matematik öğretmeni olarak kimseden yardım istemiyorum. Sadece hakkımla elde ettiğim mesleğimi yapmak ve öğrenci yetiştirmek istiyorum. Bizler bu süreci olağanüstü bir emekle tamamlıyoruz ve bunun görülmesini istiyoruz. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra bir köşede unutulmak istemiyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol