birgün

2° KAPALI

Engelsiz yaşam mücadelesi

BİRGÜN EGE 02.12.2022 06:30
Engelsiz yaşam mücadelesi Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

Çiğli Belediyesi, ilçedeki engelli vatandaşların her türlü ihtiyaç ve sorunuyla yakından ilgileniyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında 500 haneye gıda kolisi, 73 haneye sıcak yemek, 200 haneye ev temizliği, 63 haneye hasta bezi desteği sağlıyor. Tam donanımlı engelli nakil araçlarıyla 35 vatandaşa tedavi ve kontrolleri için nakil hizmeti sunuyor. Belediye ekipleri talepte bulunan 1290 engelli vatandaşı da evlerinde ziyaret ederek kuaför, kişisel bakım ve banyo desteği de sağlıyor.

Doğuştan konuşamayan ve konuşma zorluğu çeken vatandaşlara yönelik çalışmada uzman terapistler bu yıl 91 kişiye konuşma ve dil terapisi hizmeti sağladı. Taşıdıkları genetik Çölyak ve Fenilketonüri hastalığından ötürü beslenmede sıkıntı yaşayan vatandaşlar için içerisinde; gluten içermeyen un, mısır unu, burgu makarna, arpa şehriye, köftelik bulgur, yüksük çorba, toros çorba, kakaolu kek ve kurabiye bulunan 155 adet gıda kolisi dağıtıldı.

ENGELSİZ SPORUN ADRESİ

Engelli bireylere yönelik kurs ve etkinlikler de düzenleyen Çiğli Belediyesi, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde düzenlediği badminton, basketbol, kickboks, taekwondo, yüzme, zumba ve bilardo kurslarıyla sosyalleşme imkânı sunuyor. Devam eden kursların yanı sıra Harmandalı Spor Salonunda hafta içi her gün engelli bireylere yönelik ücretsiz sportif aktiviteler de düzenleniyor. Deneyimli eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen etkinliklerde kas hareketliliğinin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar yapılıyor. Çiğli'de ikamet eden down sendromlu çocuklar ise haftanın iki günü Evka-2 Spor Salonunda düzenlenen zumba etkinliğinde bir araya geliyor.

ENGELLER KALKIYOR

Çiğli’yi herkes için yaşanabilir kılmak adına çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Göreve gelincedüzenlediğimiz ‘Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı’ ile kentimizin engelli haritasını ve engelli vatandaşlarımıza yönelik hayata geçireceğimiz hizmetlerin yol haritasını belirledik. Dezavantajlı vatandaşlarımızın ihtiyaç ve sorunlarını bu planlama doğrultusunda çözüme kavuşturmak için çalışıyoruz. Temel ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim, sanat, spor ve turizm başta olmak üzere hayatın her alanında başkasının ihtiyacına gerek duymadan sosyalleşebilmeleri için hizmet ve projeler üretiyoruz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle herkesi engelli vatandaşlarımızın hakları konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol