birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 05.06.2020 22:01

Enis Berberoğlu tahliye edildi

Milletvekilliği düşürülen CHP'li Enis Berberoğlu, koronavirüs izni kapsamında Maltepe Cezaevi'nden tahliye edildi. Berberoğlu, kalan 18 aylık cezasının 31 Temmuz’a kadar olan kısmını dışarıda, sonrasını ise cezaevinde geçirecek

Enis Berberoğlu tahliye edildi

Enis Berberoğlu, tutukluluğunun üzerinden 24 saat geçmeden tahliye edildi.

Gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, dün milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanarak Maltepe Cezaevi'ne gönderilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, koronavirüs tedbirleri kapsamında ev iznine gönderildiğini ifade etti.

31 TEMMUZ'DA CEZAEVİNE DÖNECEK

Berberoğlu, geçtiğimiz 14 Nisan’da çıkarılan koronavirüs salgını kapsamındaki tahliye düzenlemesinden yararlandı.

‘İnfaz yasası’ uyarınca daha önce yattığı süre nedeniyle açık cezaevine çıkma hakkı kazanan Berberoğlu, 18 aylık cezasının 31 Temmuz’a kadar olan kısmını dışarıda, sonrasını ise cezaevinde geçirecek.

Açık cezaevindeki tüm hükümlülerin 31 Temmuz 2020 tarihine kadar salgın önlemleri nedeniyle izinli sayılmasına karar verilmişti.

DÜN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Yargılandığı davada, ‘siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklamak' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan CHP'li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği, dün TBMM’de düşürülmüştü.

Vekilliğinin düşürülmesinin ardından dün akşam 2saatlerinde Bakırköy’deki evinde gözaltına alınan Berberoğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Maltepe L Tipi Cezaevine gönderilmişti.

Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu dün 65 yaşına basmıştı.

Berberoğlu'yla birlikte, HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın da vekillikleri düşürülmüştü. HDP'liler de tıpkı Berberoğlu gibi tutuklanmıştı.

BULDAN: DİĞER SİYASETÇİLERE BULAŞMAZ MI?

CHP’li Berberoğlu’nun tahliye edilmesinin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Berberoğlu gibi vekillikleri düşürüldükten sonra tutuklanarak cezaevine konan HDP’li siyasetçileri hatırlattı.

Buldan, şahsi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Enis Berberoğlu’nun tahliyesine seviniriz elbette ama corona cezaevlerinde ki diğer siyasetçilere bulaşmaz mı?” diye sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, "örgüte üye olmak" suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece, aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız