birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 01.06.2016 08:01

Ensar kitabı okullarda: Bebeği namaza kaldırın!

Büyüdüklerinde zorlanmamaları için “bebeklerin namaza kaldırılmasını” iddia eden Ensar Vakfı’na ait “Namaz-Dirilişe Çağrı” kitabı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın destek ve teşviki ile Gökçeada’daki liselerde dağıtıldı

Ensar kitabı okullarda: Bebeği namaza kaldırın!

BURCU CANSU
burcucansu@birgun.net
@burcu_cansu

Karaman'da 45 çocuğa tecavüz ile gündeme gelen Ensar Vakfı’na ait “Namaz-Dirilişe Çağrı” kitabı MEB desteği ile Gökçeada’da bulunan üç liseden ikisinde, okul idaresi tarafından öğrencilere dağıtıldı. Kitapta, bebeklerin dahi namaza kaldırılması gerektiği söylenirken, naylon ve ince giyinmenin haram olduğu iddia ediliyor. Üstelik kitap ince giyinmeyi “İnsanlıktan istifa edip hayvan gibi yaşamak arzusunda olan kimse böyle bir kıyafeti tercih edebilir” şeklinde anlatılıyor.

Muhalefet etmekten korkun!

Ahmet Bulut imzalı, 158 sayfalı ve 215’inci baskısını yapan, Ensar Vakfı’na şükranlar sunarak başlayan kitabın 56’ıncı sayfasında “Allah’ın emirlerine muhalefetten korkmak tabiidir. Dünyada bile büyüklerin emirlerine muhalefet etmenin insanın başına ne felaketler doğurduğu herkesin malumudur. Hapishaneleri hiç görmüyor musun? Asılanları ne çabuk unuttun. İşte sen de Allah’tan kork da, onun hiçbir emrine muhalefet etmediğin gibi namazını vaktinde, usul ve erkânına uygun bir şekilde huşu içinde eda etmeye çalış ki, cezaya çarpılmayasın” diyerek biat etmeyi emrediyor.

Ten rengini göstermek ahlakı bozar!

Kitabın Sorular ve Cevaplar Bölümü’nde toplumun bir kısmını ahlaksızlıkla suçlayan, “hayvan” diyerek hareket eden ayrıştırıcı ifadeler dikkati çekiyor. İşte bazı sorular ve yanıtları:

Soru: Vücudun rengini gösterecek şekilde naylon veya ince bir şey giyip namaz kılmak veya dışarıda dolaşmak caiz midir?

Yanıt: Vücudun rengini gösterecek şekilde naylon veya ince bir kumaşı giyip dışarıda gezmek haramdır. Ahlakın bozulmasına vesile olduğu gibi, fitne ve fesada da vesiledir. Namus ve şeref mefhumuna sahip bir kimse, erkek olsun kadın olsun böyle bir elbiseyle gezemez. Ancak insanlıktan istifa edip hayvan gibi yaşamak arzusunda olan kimse böyle bir kıyafeti tercih edebilir.

Soru: Namaz kılmayan kimse dinen Müslüman sayılır mı, sayılmaz mı?

Yanıt: Namaza inanmayan kimse Müslüman değildir. Onunla evlenmek caiz olmadığı gibi kestiğini de yemek caiz değildir. Fakat namazın farziyetini inkâr etmez, ancak tembellikten dolayı kılmazsa günahkâr olsa bile Müslüman sayılır. İslam hukukuna göre, suçlu olduğundan cezaya müstahaktır.

Ağaç yaş iken eğilir!

Aile içi dini eğitime de önem vermeyi vaaz eden kitapta pedagoji bilimini ret eden şu ifadeler yer alıyor. “Aile içinde namaza önem verilmeli. Tüm aile fertleri namaz konusunda harekete geçirilmeli. En küçüğünden en büyüğüne kadar namaz bilinci oluşturulmalı. Ailenin en küçükleri bile sabah namazına kaldırılmalı, küçük yaşta namaza alışmalı ki daha sonra zor gelmesin. Rahmetli Hocamızdan dinlemiştim Suud’da misafir oldukları bir aile beşikteki çocuklarını sabah namazına kaldırınca valide şaşırır. Hayırdır beşikteki çocuktan sabah sabah ne istersin deyince, evin hanımı: ‘Çocuk şimdiden bu vakitte kalkmaya alışmalı"

Bir başka tartışma yaratacak ifade ise "Ağaç yaş iken eğilir diye boşuna söylememiş büyüklerimiz. Bizim bu yaşlarda yanlış merhametimiz, daha sonra telafisi güç hastalıklara sebep oluyor" cümlesi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız