birgün

10° AÇIK

EĞİTİM 02.02.2019 08:53

Ensar Protokolü hukuksuzdur

Eğitim Sen Antalya Şubesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle Ensar Vakfı arasında imzalanan protokole karşı basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Kadir Öztürk, basın toplantısında protokolün hukuksuz olduğunu belirterek, derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Şube binasında yönetim kurulu üyeleri ve sendikanın hukuk danışmanı Av.Nusret Gürgöz ile basın toplantısı düzenleyen Öztürk, “Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile […]

Ensar Protokolü hukuksuzdur

Eğitim Sen Antalya Şubesi, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle Ensar Vakfı arasında imzalanan protokole karşı basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Kadir Öztürk, basın toplantısında protokolün hukuksuz olduğunu belirterek, derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Şube binasında yönetim kurulu üyeleri ve sendikanın hukuk danışmanı Av.Nusret Gürgöz ile basın toplantısı düzenleyen Öztürk, “Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol derhal iptal edilmeli, yargı kararına meydan okuyan sorumlular hakkında gerekli adımlar en kısa süre içerisinde atılmalıdır” dedi.

Eğitimin doğasına aykırı

“Alelacele 2.dönemin başında 40 dakika ders, 40 dakika teneffüs projesinin hayata geçirilmek istenmesinin de bu protokole hizmet ettiği ortadadır” diyen Öztürk, “İmzalanan protokol ile MEB’in asli görevleri, tıpkı bir hizmetin taşerona devredilmesi gibi, yargı kararlarına meydan okunarak Ensar vakfına devredilmektedir. Bu tür ‘işbirliği protokolleri’ ile eğitim alanında ve tüm kamu kurumları üzerinde çeşitli dini vakıf ve cemaatlerin vesayet oluşturduğu, bu durumun da devredilemez bir kamusal bir hizmet olan eğitimin doğasına aykırı olduğu açıktır“ şeklinde konuştu.

Danıştay 8. Dairesi’nin konuyla ilgili kararının son derece açık olduğuna vurgu yapan Kadir Öztürk, Bir kamu hizmeti olan eğitim öğretim hizmetinin, devlet hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan protokolle Antalya’da devlet okullarında ‘Değerler Eğitimi’ni Ensar Vakfı’nın vermesinin önünün açıldığına dikkat çeken Öztürk, “Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ensar Vakfı ile protokol imzalayarak adeta hukuka meydan okumaktadır. Ensar Vakfı’nın sicili Karaman örneğinde gördüğümüz gibi kirlidir. Eğitim Sen olarak çocuklarımızı bu kirli ellere bırakmamakta kararlıyız. Laik, bilimsel, demokratik ve anadilinde bir eğitimi gerçekleştirmek için demokratik ve hukuki mücadelemizi sürdürdük ve sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız