birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 04.08.2020 13:59

Ensar ve TÜGVA’ya AB hibesi

İktidara yakınlıkları ile bilinen ve kamu kaynaklarından aldığı ayrıcalıklarla sıkça gündeme gelen Ensar Vakfı ve TÜGVA, AB programları kapsamında verilen hibeden de yararlandı. Ensar’ın, “Gençlik Fısıltıları” projesine 31 bin 760 avro, TÜGVA’nın, “Genç Türkiye Kongresi” projesine ise 41,5 bin avro hibe edildi

Ensar ve TÜGVA’ya AB hibesi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Türkiye Ulusal Ajansı, AB Erasmus Gençlik Diyaloğu Programı başvuru sonuçlarını açıkladı. Ensar Vakfı’nın “Gençlik Fısıltıları” isimli projesi, 31 bin 760 avro hibeye hak kazandı. TÜGVA’ya ise “Genç Türkiye Kongresi” için 41 bin 540 avro hibe edilmesi kararlaştırıldı.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve kamu kaynaklarından sağlanan ayrıcalıklarla kamuoyunda tartışmalara neden olan Ensar Vakfı ve TÜGVA’nın projelerinin, “AB Erasmus Gençlik Diyaloğu Programı” kapsamında desteklendiği öğrenildi.

TÜGVA HİBEYİ KAPTI

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı, “Gençlik Diyaloğu Programı” kapsamında destek talebi kabul edilen kurum ve projeleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu TÜGVA, “Genç Türkiye Kongresi” için hibe aldı. Vakfın, “Gençleri toplumun önemli meseleleri ve çözüm bekleyen sorunlarımız üzerine düşündürmeyi hedefleyen” ve altı ayı kapsayan projesi için 41 bin 540 avro hibe edildiği bildirildi.

ENSAR’A 31 BİN AVRO

Bünyesindeki yurtta yaşanan çocuk istismarı ile gündeme gelen ve MEB ile yaptığı anlaşmalar ile okullara girmesine olanak sağlanan Ensar Vakfı da hibe alan kurumlar arasında yer aldı. Türkiye Ulusal Ajansı’nın açıkladığı listeye göre, Ensar’ın “Gençlik Fısıltıları” isimli projesine, 31 bin 760 avroluk destek sağlandı.

ensar-ve-tugva-ya-ab-hibesi-764393-1.

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı proje başvurularının değerlendirme sonuçlarına ilişkin açıkladığı listeye göre, Ensar ve TÜGVA’nın yanı sıra “2020/R1” başvuru döneminde hibe verilen diğer kurum ve kuruluşlar ise şunlar oldu:

► Parlamenter Danışmanlar Derneği – Gençlerle Umut Dolu Gelecek: 23 bin 360 avro.

► İzmir Olgunlaşma Enstitüsü - Kültürel Mirasın İzinde Bireysel Gelişim ve Farkındalık: 31 bin 840 avro.

► Gaziantep Üniversitesi - Kentimin Sürdürülebilirliğinde Söz Sahibim: 32 bin 560 avro.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol