birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 05.08.2020 08:45

Ensar ve TÜGVA’ya AB hibesi

Aldıkları ayrıcalıklarla sıkça gündeme gelen Ensar ve TÜGVA, AB programlarından verilen hibeden de yararlandı. Ensara 31 bin 760 avro, TÜGVA’ya ise 41,5 bin avro hibe edildi.

Ensar ve TÜGVA’ya AB hibesi

Mustafa M. Bildircin

Türkiye Ulusal Ajansı, AB Erasmus Gençlik Diyaloğu Programı başvuru sonuçlarını açıkladı. Ensar Vakfı’nın “Gençlik Fısıltıları” isimli projesi, 31 bin 760 avro hibeye hak kazandı. TÜGVA’ya ise “Genç Türkiye Kongresi” için 41 bin 540 avro hibe edilmesi kararlaştırıldı.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve kamu kaynaklarından sağlanan ayrıcalıklarla kamuoyunda tartışmalara neden olan Ensar Vakfı ve TÜGVA’nın projelerinin, “AB Erasmus Gençlik Diyaloğu Programı” kapsamında desteklendiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı, “Gençlik Diyaloğu Programı” kapsamında destek talebi kabul edilen kurum ve projeleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu TÜGVA, “Genç Türkiye Kongresi” için hibe aldı. Vakfın, “Gençleri toplumun önemli meseleleri ve çözüm bekleyen sorunlarımız üzerine düşündürmeyi hedefleyen” ve altı ayı kapsayan projesi için 41 bin 540 avro hibe edildiği bildirildi.

Bünyesindeki yurtta yaşanan çocuk istismarı ile gündeme gelen ve MEB ile yaptığı anlaşmalar ile okullara girmesine olanak sağlanan Ensar Vakfı da hibe alan kurumlar arasında yer aldı. Türkiye Ulusal Ajansı’nın açıkladığı listeye göre, Ensar’ın “Gençlik Fısıltıları” isimli projesine, 31 bin 760 avroluk destek sağlandı.

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı proje başvurularının değerlendirme sonuçlarına ilişkin açıkladığı listeye göre, Ensar ve TÜGVA’nın yanı sıra “2020/R1” başvuru döneminde hibe verilen diğer kurum ve kuruluşlar ise şunlar oldu:

►Parlamenter Danışmanlar Derneği – Gençlerle Umut Dolu Gelecek: 23 bin 360 avro.
►İzmir Olgunlaşma Enstitüsü - Kültürel Mirasın İzinde Bireysel Gelişim ve Farkındalık: 31 bin 840 avro.
►Gaziantep Üniversitesi - Kentimin Sürdürülebilirliğinde Söz Sahibim: 32 bin 560 avro.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız