birgün

10° AÇIK

EĞİTİM 07.10.2021 10:28

Erasmus hibesinin düşürülmesi Meclis gündeminde

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Erasmus programına katılan öğrencilere verilecek hibelerin miktarının düşürülmesini TBMM gündemine taşıyarak; “Ulusal Ajans, yandaş vakıfların yurt içi eğitimlerine hibe ayırırken öğrencilerimize ayrılan paradan kesinti yapıyor. Erasmus programıyla Avrupa’ya giden gençlerimizi fakirliğe mahkûm ediyor” dedi.

Erasmus hibesinin düşürülmesi Meclis gündeminde

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer; Erasmuz programına katılan öğrencilere verilen hibe desteğinin bir dönemden 2.5 aya düşürülmesini TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Yüceer, Erasmus programı için AB’den alınan hibenin 14.7 milyar avrodan 26.2’ye yükseldiğini belirtti.

Yüceer, önergesinde; “Ulusal Ajans’ın elinde para var ama öğrencilere verilmiyor. Ulusal Ajans bu parayla yandaş vakıfların yurt içi eğitimlerine hibe ayırıyor ama öğrencilerimize ayrılan paradan kesinti yapıyor” değerlendirmesini yaptı.

“HİBENİN DÜŞÜRÜLMESİ DEĞİL ARTTIRILMASI GEREKİRDİ”

Söz konusu karar ile yurt dışındaki öğrencilerin büyük mağduriyetler yaşayacağını belirten Yüceer, şu açıklamayı yaptı:

“Öğrencilerimiz ‘Türkiye Ulusal Ajans'ı binlerce Türk öğrenciyi gittikleri ülkelerde sözleşmelerini, taahhütlerini çoktan imzalamışken elde etmeyi hak ettikleri hibenin yarısını bile veremeyeceğini bir cuma günü atılan maille bildirerek Avrupa'nın ortasında fakirliğe mahkûm etti’ diyerek mağduriyetlerini dile getiriyor. Öğrencilerimiz Avrupa’da eğitim alacakları yerlere çoktan gitti, birçok harcama yaptı. İçlerinde ev kiralayanlar oldu. Düşürülen hibe ile öğrencilerimizin bir dönem boyunca Avrupa’da yaşamını sürdürebilmesi, ailelerin mevcut döviz kurlarıyla çocuklarını orada okutması mümkün değil.

AKP iktidarı, ülkemizin gençlerinin önünü kesmek için elinden geleni yapıyor. Öğrencilerimizin dediği gibi onları Avrupa’nın ortasında fakirliğe, geleceksizliğe ve eğitimsizliğe mahkûm ediyor. Yaşanan kriz ve kur farkı nedeniyle öğrencilere verilen hibenin düşürülmesi değil arttırılması gerekirdi. AKP iktidarının tüm girişimlerine karşı gençlerimizin geleceğini ve haklarını sonuna kadar savunacağız.”

Yüceer, Oktay’a şu soruları yöneltti:

► Erasmus programına kabul edilen öğrencilerin hakkettikleri hibe ödemeleri neden düşürülmüştür?

► AB’nin Erasmus programı kapsamında Türkiye için ayırdığı hibe miktarı artarken öğrencilere verilen hibe miktarı neden düşürülmüştür?

► Düşürülen hibe miktarları neden son anda açıklanmıştır?

► Mağdur olan öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

► Erasmus programı kapsamında ülke genelinde hangi belediyelere, hangi derneklere ve hangi vakıflara ne kadar hibe verilmektedir?

► Erasmus programı kapsamında 2015 yılından bu yana yıllara göre desteklenen kaç öğrenci bulunmaktadır? Erasmus programı kapsamında bu yıllarda öğrencilere verilen hibe miktarları ne kadardır?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol