birgün

6° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 15.11.2020 10:12

Erbaa’da altın madeni istemiyoruz

Erbaa’da altın madeni istemiyoruz

Haber Merkezi

Yeşil Erbaa Çevre Platformu, Tokat’ın Erbaa ilçesi Kelkit Havzası ile Boğalı Yaylaları’nda planlanan siyanürlü-sülfürik asitli altın arama faaliyetlerine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Verusa Holding A.Ş tarafından altın madeni için sondaj çalışmalarının başlaması üzerine platform sözcüleri tarafından, yaşanacak doğa tahribatına ilişkin endişelerini ifade eden bir basın açıklaması yapıldı.

Bölgedeki maden sondaj çalışmalarına karşı aynı zamanda change.org üzerinden bir imza kampanyası da başlatan Yeşil Erbaa Çevre Platformu, kamuoyuna yönelik yaptığı açıklamasında “Kelkit Havzası’nda oluşacak yıkımı merak edenler Fatsa’daki siyanürlü altın arama faaliyetlerine bakabilir” ifadeleriyle siyanürlü altın madenciliğinin yaratacağı çevre faciasına dikkat çekti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol