Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüs Camii'nin açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Her kampüsün içerisinde ihtiyacı karşılayacak bir cami olması gerekiyor. Bunun için biz üniversitedeki camilere önem veriyoruz” dedi.

Kaynak: iHA
Abone Olgoogle-news
Erbaş: Her kampüste cami olmalı
FOTOĞRAF: İHA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüs Camii'nin açılış törenine katıldı. Törene Erbaş ve Özvar’ın yanı sıra Çankırı Valisi Abdulllah Ayaz, AKP Grup Başkanvekili ve AKP Çankırı Milletvekili Emin Akbaşoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, akademisyenler, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı. Açılış töreni öncesinde YÖK Başkanı Erol Özvar, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüs Camiinde cuma namazını kıldırdı. Cuma namazının ardından düzenlenen törenle, cami dualarla hizmete açıldı.


"ÜLKEMİZDE 90 BİN CAMİ VAR"
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Bugün ülkemizde 90 bin camimiz oldu. 208 üniversitemizin tamamına yakınında camilerimiz var. Ne büyük zenginlik, öğrencilerimiz için büyük zenginlik. Buradan yükselen ezan sesleri eşliğinde ders dinleyecek. ‘Bu ezanlar, ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ diye öyle bir dörtlüğü İstiklal Marşı’na koymuş ki aslında bu bir duadır. İstiklal Marşı’nın bütün gençlerimize, çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor, diyoruz. ‘Ruhumun senden ilahi, şudur ancak emeli, değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli, bu ezanlar ki şahadetleri, dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim’ inlemeli sözlerinin arkasından amin dememiz gerekiyor. Bir dua bırakmış. İnşallah, içinde bulunduğumuz bu güzelliklerin kıymetini bizlere bilmek nasip olur. Üniversitelere cami yapılsın mı diye çok mücadeleler yaşadık. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dekanlık yatığım süre içerisinde üniversitemizin camisini yapmıştık. Caminin yapımı için yardım bulmayı geçtik, izin almak gerekiyordu. O izni alıncaya kadar çektiğimiz çileler vardı. Şimdi birlik ve beraberlik içerisinde ‘camimiz hepimizin’ diyerek sarıldık” dedi.

"HER KAMPÜSTE CAMİ OLMALI"
Üniversite camilerini çok önemsediklerini kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Üniversite camilerimize özel bir önem veriyoruz. Çünkü, gençlerimiz, öğrencilerimizin ihtiyacı var. Onların namaz kılabileceği, ibadet yapabileceği yerlere ihtiyaç var. Kampüsler genelde şehirlerin biraz uzağında. Oradan kalkıp şehre gitmek zor. Her kampüsün içerisinde ihtiyacı karşılayacak bir cami olması gerekiyor. Bunun için biz üniversitedeki camilere önem veriyoruz” diye konuştu.