Diyanet İşleri Ali Erbaş'ın 'eşcinsel ilişkilerin hastalıklara sebep olduğu' yönündeki ayrımcı söylemlerinin ardından başlayan tartışma alevlendi. Aralarında bakanların da olduğu iktidar kurmayları Erbaş'a destek verip, Erbaş'ın sözlerini eleştiren Ankara Barosu'nu "faşistlikle" itham etti. Diyanet de Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP, Erbaş'ın sözlerinin toplumun bir kesimini hedef haline getirdiğini belirtirken, Twitter'da ise Diyanet İşleri Başkanı üzerinden hashtag kampanyaları başlatıldı.

Erbaş tartışması alevlendi: Diyanet, Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulundu

Cuma hutbesinde hastalıkları eşcinselliğe bağlayan çağdışı açıklamaları nedeniyle sosyal medyada yurttaşlar tarafından eleştirilen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan destek mesajları geldi. AKP'li Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Erbaş'a sahip çıkarak, Diyanet İşleri Başkanı'nın açıklamalarını eleştiren Ankara Barosu'nu 'kınadı'. Diyanet,Ankara Barosu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Zamanı ve mekanı yaratan Allah’ın hükmüne dil uzatanlar bu dünyada da ahirette de hüsrandadır. İlahi hükmü dile getiren #AliErbaşyanlızdeğildir" ifadelerini kullandı.

Kalın’ın etikete destek vermek için, “yalnız” yerine “yanlız” şeklinde yanlış yazılan kelimeyi kullanması dikkat çekti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da ayrımcı sözleri nedeniyle eleştirilen Erbaş’a sahip çıktı.

Altun, Twitter’dan şu paylaşımı yaptı: “İnsana kâinatta hak ettiği değeri göstererek, evvelimizi ve ahirimizi kul olmanın idrakiyle aydınlatan yüce dinimiz İslâm’ın kaideleri, Ali Erbaş hocaya münasebetsizce saldıranların keyiflerine göre sorgulanacak kaideler değildir.”

ANKARA BAROSU'NDAN AÇIKLAMA

Ankara Barosundan yapılan yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın cuma hutbesindeki ifadelerine ilişkin Baro tarafından yapılan değerlendirmenin, Avukatlık Kanunu'nun barolara yüklediği insan haklarını koruma görevi gereği sorumluluğundan kaynakladığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Açıklamamızdan bir cümlenin alınarak sosyal medyada organize bir şekilde çarpıtılma çabasının ise laik devlet sisteminden uzaklaşılma arzusuna ve uzun zamandır her fırsatta saldırılan İstanbul Sözleşmesi'nin feshine dönük olması hiç de şaşırtıcı değildir. İnsanlık tarihi; zamandan ve coğrafyadan bağımsız bir şekilde çağlar boyunca kanla, nefretle, bir kesimin diğer kesimi ötekileştirip maddi ve manevi dünyada yok etme çabalarıyla geçmiştir. Bu çerçevede, anılan yazı içeriğindeki 'çağlar öncesine ait' söylemi, İslam temelinde dini değerleri değil coğrafyadan ve tüm dinlerden bağımsız olarak dünya tarihinde çağlar boyunca yaşanan trajedilere vücut veren ayrımcı ve ötekileştirici zihniyeti ifade etmektedir"

MECLİS BAŞKANI 'İSLAM DÜŞMANLIĞI' DEDİ!

saray-in-kurmaylari-diyanet-isleri-baskani-ali-erbas-a-sahip-cikti-723035-1.TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Ali Erbaş’a sahip çıkan bir diğer isim oldu. Şentop "Diyanet İşleri Başkanımızın şahsına ve özellikle onun şahsı bahane edilerek İslam'a yapılmaya çalışılan saldırıyı şiddetle kınıyorum" dedi.

Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ı eleştiren açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yapan Şentop, şunları kaydetti:

"Milletimizin değerlerine karşı düşmanlık da yeni değildir; o değerleri tahfif etme hafifliği de. Geçen zamanı delil göstererek İslam’a saldıran provokatif zihniyet, kadim İslam düşmanlığının zavallıca bir tezahürü olduğunu fark edecek bilgi temelinden de mahrumdur. Diyanet İşleri Başkanımızın şahsına ve özellikle onun şahsı bahane edilerek İslam’a yapılmaya çalışılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Hukuk adına konuştuğunu iddia edenlerin, liyakat ve samimiyetten yoksunlukları apaçık ortadadır.”

ADALET BAKANI DA BARO'YU KINADI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Ankara Barosu’nu kınayarak Erbaş’a sahip çıktığını belirten bir mesaj paylaştı. Gül, “Diyanet İşleri Bakanı Sayın Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde naklettiği dini hükümler nedeniyle Ankara Barosu’nun rahatsızlığını ifade eden ve yer yer haddi zorlayan açıklamasını esefle karşılıyorum” ifadelerini kullandı.

AKP SÖZCÜSÜ’NDEN BARO’YA ‘FAŞİST’ NİTELEMESİ!

AKP Sözcüsü Ömer Çelik İSE Ankara Barosu'nun Ali Erbaş'ı eleştirdiği açıklamasının "faşist" olarak nitelendirdi. Twitter hesabından bir açıklama yapan Çelik, “İnsanların inandıkları değer sistemine göre konuşması en doğal haktır. Anormal olan bunun tersini talep etmektir. Ankara Barosu’ndan kafasını uzatan faşist zihniyet, Sayın Erbaş'ı en temel haktan mahrum etmeye çalışan küstahça bir saldırganlık sergilemektedir” dedi.

Çelik, Ankara Barosu'nun açıklamasının darbe zihniyetinin fotokopisi olduğunu, baronun "cadı avına çıktığını" ileri sürdü. AKP Sözcüsü, hukukçuları Ankara Barosu'nu ‘kınamaya’ çağırdı.

KARŞILIKLI SUÇ DUYURULARI YAPILDI

İnsan Hakları Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın cuma sözleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Barosu da Ali Erbaş'a tepki göstererek, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın insanlığı bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmayı şaşkınlık ve ibretle izledik” açıklamasında bulunmuştu. Ankara Barosu’nun açıklamasında şu sözlere yer verildi:

"Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır."

İzmir Barosu ise açıklamasında ise "Asıl mücadele edilmesi gereken bu ayrımcı ve nefret dolu anlayıştır" denilerek nefret söylemlerine karşı yaptırımlar getirilmesi ve bu tür ifadelerin engellenmesi gerektiği kaydedildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı da Ali Erbaş'a yönelik açıklama nedeniyle Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP AYRIŞTIRICI SÖYLEMİ KINADI

CHP de Ali Erbaş’ın sözlerine tepki gösterdi. ‘Böylesi bir sözün salgın döneminde ne kadar çok kişiyi hedef haline getireceğinin farkında olunmamasının felaket’ olduğunu belirten partinin Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Ayrıştırıcı ve nefret suçlarına adeta gerekçe yaratan bu söylemi ve dini duyguları kullanarak bunu yapanları kınıyorum” diye konuştu.

ERBAŞ’IN DEDİKLERİ GERÇEK DIŞI

Öte yandan HIV Hastalığı üzerine çalışmalar yapan Pozitif Dayanışma Derneği ise Erbaş’ın açıklamasının yanlış bilgiler içerdiğini vurguladı. Dernekten yapılan açıklamada, “Kendisinin nefretle değil bilimsel, doğru ve güncel bilgilerle hareket etmesini talep ediyoruz" ifadeleri paylaşıldı.

Dernek internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Erbaş’ı özür dilemeye davet etti ve “Ayrımcılık Yasağının güvence altına alındığını ve Ayrımcılığın Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde ‘Nefret ve Ayrımcılık’ başlığı altında suç olarak düzenlendiğini hatırlatmak isteriz” dedi.

TWITTER’DA ‘HASHTAG KAMPANYALARI’ BAŞLADI

Erbaş’ın sözlerinin ardından ise sosyal medya platformu Twitter’da karşılıklı hashtag kampanyaları başlatıldı.

Hükümet yanlıları ayrımcı ve hedef gösterici söylemlerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a #AliErbasYalnizDegildir adıyla açılan hashtag üzerinden destek verdi. Erbaş’ın açıklamalarına destek verenler, eşcinselliğin yasal güvence altında olduğu Hollanda’ya atıf yaparak Erbaş’ı eleştirenlere yönelik #yallahhollandaya şeklinde hashtag açtı.

Erbaş’ın gerçeklikten uzak sözlerinin nefret suçu olduğunu hatırlatan kamuoyu ise Erbaş’a destek verenler için, şeriat hükümlerinin geçerli olduğu Suudi Arabistan’a atıfla #yallaharabistana hashtag’ini açtı.

YANDAŞ SENDİKA: DİYANET SAPKINLIKLA MÜCADELE EDİYOR!

İktidara yakın Memur-Sen de yaptığı yazılı açıklamayla Erbaş’a destek verdi. Sendika, "1 milyonu aşan üyemizle Diyanet İşleri Başkanı sayın Ali Erbaş tarafından okunan hutbenin içeriğini istisnasız doğru bulduğumuzu, sayın Erbaş’ın yanında olduğumuzu, Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin bütününe sapkınlığı özendirici faaliyetlerle mücadelelerine müteşekkir ve destekleyici olduğumuzu bir kere daha teyit ve ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ERBAŞ NE DEMİŞTİ?

Diyanet İşleri Ali Erbaş, Cuma hutbesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ramazan ayının ilk cuma hutbesini internet üzerinden veren Ali Erbaş şunları söyledi: -Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti.

Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikâhsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”