birgün

24° AÇIK

Erbil yönetiminden eylemcilere itidal çağrısı

DÜNYA 20.12.2017 11:15
Erbil yönetiminden eylemcilere itidal çağrısı
Abone Ol google-news

Irak Kürdistanı'nın bazı kentlerinde şiddet olaylarına dönüşen protesto gösteriler üzerine Erbil’den “itidal” çağrısı geldi.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, iki gündür süren protestolarla ilgili yayımladığı mesajda, “Taleplerinizi anlıyor ve duygularınızı paylaşıyorum. Taleplerin barışçıl bir şekilde belirtilmesi yasal ve demokratik bir haktır. Ancak şiddet asla tasvip edilemez” ifadesini kullandı.

Barzani şöyle devam etti:

“Halen istikrarsız ve şiddetin yaşandığı bir bölgede yaşadığımızı unutmamalıyız. Dün bile peşmergelerimiz IŞİD teröristlerinin bir saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Iraklı güçlerin Mahmur çevresindeki hareketliliğinden haberdarız ve bundan rahatsızlık duyuyoruz.”

Neçirvan Barzani’nin mesajını aktaran Rudaw, haberinde dün ve önceki gün Süleymaniye ve Halepçe dahil dokuz kentte maaş protestoları düzenlendiğıni belirterek, “Gösteriler şiddet olaylarına dönüştü, parti binaları ile bazı resmi daireler ateşe verildi. Süleymaniye’nin Ranye ilçesindeki gösterilerde 5 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı” dedi.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol