birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 02.10.2017 21:23

Ercan Gün: Samast'ın görüntüleri kargo ile geldi

Hrant dink davasının bugünkü duruşmasında gazeteci Ercan Gün ifade verdi. Gün, tetikçi Ogün Samast'ın Türk bayrağı ile çekilen görüntülerinin kendisine kargo ile geldiğini öne sürdü.

Ercan Gün: Samast'ın görüntüleri kargo ile geldi

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin, Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma görevlileri ve eski emniyet görevlilerinin yargılandığı 85 sanıklı davaya devam edildi.

Duruşmada, gazeteciler Ercan Gün ve Muammer Ay ile o dönem Trabzon İstihbarat görevlisi polis Tevfik Cantürk’ün savunması alındı. Tutuklu sanık gazeteci Ercan Gün, Ogün Samast’ın Samsun’da Türk Bayrağı ile çekilen görüntüleri ile ilgili olarak “Bu görüntüler bize ayın 30’unda kargo ile geldi. Bu görüntülerin ilk defa benim tarafımdan yayınlanmadığı kesin ama kime nereden, nasıl geldiğini bilemem” dedi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve gazeteci Ercan Gün ile eski jandarma-emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanık ile 10 tutuksuz sanık katıldı.

‘ERHAN TUNCEL BANA GÜVEN VERMEDİ’

Duruşmada ilk olarak cinayet tarihinde Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Tevfik Cantürk’ün savunması alındı. Cantürk, Muhittin Zenit ile davanın sanıklarından Erhan Tuncel’i yardımcı istihbarat elemanı yaptıkları yönündeki suçlamayı kabul etmedi. Cantürk, “İstihbarat elemanı olarak hiçbir zaman mimlemedim. Erhan Tuncel ile o dönem yaptığım iki görüşmede de bana güven vermedi. Verdiği bilgilerde tutarsızlık vardı. Mesela Yasin Hayal’in İstanbul’a gideceğini söyledi ama ne zaman, nereden ve nasıl gideceğini söylemedi. İstihbarat tecrübelerim doğrultusunda bana güven vermedi. FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü ile hiçbir dönem irtibatım olmamıştır” dedi.

AY: JANDARMA VE POLİSTEKİ KAYNAKLARIMI ARADIM

Davanın tutuksuz sanıklarından gazeteci Muammer Ay ise Samsun’da İHA muhabiri olarak görev yaptığını ve cinayeti bir televizyon kanalında son dakika haberinden duyduğunu söyledi. Ay, cinayeti işleyen kişinin Trabzonlu olduğunun söylenmesi üzerine, kurumunun editörleri tarafından İstanbul’dan aranarak, failin o bölgede yakalanma ihtimaline karşı duyarlı olmasının istendiğini belirtti. Bunun üzerine jandarma ve polisteki kaynaklarını aradığını belirten Ay, gazetecilik refleksiyle hareket ettiğini söyleyerek beraatini talep etti.

GÜN: ZAMAN GAZETESİNE PARAMI ALMAK İÇİN GİTTİM

Gazeteci Ercan Gün ise Zaman gazetesİnden ayrıldığında, gazetenin kendisine tazminat ödemek istemediğini belirterek şunları anlattı: “Sayın savcı iddianamede ayın 30’undan sonra gazeteye gitmemi haber amaçlı olarak göstermiş. 10 yıllık emeğim ödenmek istenmiyordu. Paramı alamadığım için oraya gittiğim ortada. Ama savcılık makamı neden böyle bir şey yapmış anlamak mümkün değil. Kendi isteğimle ayrılmadım.”

Ogün Samast’ın Samsun’daki görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin olarak da ifade veren Gün, bu fotoğrafların 22 Ocak’ta önce Vatan gazetesinde daha sonra Hürriyet gazetesinin internet sitesinde ve Star gazetesinde yer aldığını belirtti.

‘AKAN BİR GÖRÜNTÜYE BENZİYORDU’

Kendilerinin de haberin peşine düştüklerini söyleyen Gün, şöyle devam etti: “Görüntü akan bir görüntüye benziyordu. ‘Muhtemelen bu görüntülerin devamı vardır’ diyerek peşine düştük. Tanıdıklarımı aradım ama bir şey elde edemedim. Ayın 30’unda bu görüntüler bize kargo ile geldi. Haber merkezinden Doğan bey, ‘Görüntülerin tamamlanması gerekir’ dedi. Olayın geçtiği yer Samsun, oraya gidip anons çekmemiz gerektiğini söyledi. Televizyonculukta böyle bir şey vardır. Haber merkezinden Doğan Bey’in talimatı ile bir kameraman arkadaşımla Samsun’a gittim. Otogarda anons çektim. Eğer jandarma ile ilgili bir kastım olsaydı, otogarın içindeki jandarma karakolunda çekerdim. Çektiğim anonsta da jandarma demiyorum.”

“2007’de FETÖ / PDY ya da başka bir isim altında bir örgütün varlığından haberimin olması mümkün değil” diyen Ercan Gün, “Bu görüntülerin ilk defa benim tarafımdan yayınlanmadığı kesin ama kime nereden, nasıl geldiğini bilemem. Tek yargılanan gazetecinin benim olmam Zaman gazetesinde çalışmış olmamdan mı kaynaklanıyor” diye konuştu.

Duruşma, Ercan Gün’ün savunmasının alınmasına devam edilmek üzere yarına ertelendi. (DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol