birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.12.2020 18:22

Ercan Kesal: Kapadokya’nın kayaları altından değerlidir!

Avanos'ta Kanadalı Canterra şirketin altına madeni arama çalışmalarına tepki gösteren sanatçı Ercan Kesal, "Kapadokya’nın kayaları altından değerlidir!" dedi.

Ercan Kesal: Kapadokya’nın kayaları altından değerlidir!

Haber Merkezi

Yazar, oyuncu, yönetmen ve doktor Ercan Kesal Nevşehir’in Avanos ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ziyaret Dağı’nda Kanadalı Canterra şirketin altına madeni arama çalışmalarına tepki gösterdi.

Twitter hesabında video paylaşan Kesal, “Kapadokya’nın kayaları altından değerlidir. Madenciler Cerrattepe, Kazdağları, Bergama’dan sonra dünya mirası alan kaya yapılarıyla meşhur Kapadokya’nın ortasında altın çıkarmak için kolları sıvamışlar. Bölge toplumsal maliyetini de içine alan stratejik çevresel etki değerlendirme (ÇED) kapsamında değerlendirilmelidir” dedi.

Bölgede çalışmaya başlayan şirketin ağaçları kesmesi üzerine yurttaşlar alanda incelemeler yapmıştı. İncelemelerin ardından yapılan açıklamada, maden karşı mücadele vurgusu yapılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol