birgün

30° AZ BULUTLU

Erdoğan, 2022’yi Süleyman Çelebi yılı ilan etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Çelebi’nin ölümünün 600. yılında Türkiye’de ve yurt dışında bir sene boyunca anma etkinliklerinin düzenlenmesi için genelge yayınladı.

GÜNCEL 03.06.2022 09:31
Erdoğan, 2022’yi Süleyman Çelebi yılı ilan etti Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ayayımlanan genelgeyle 2022 yılı “Mevlid”in yazarı Süleyman Çelebi’nin yılı ilan etti.

Erdoğan’ın Süleyman Çelebi ile ilgili 2022/6 sayılı Genelgesi Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Genelge şöyle:

“Halk arasında ‘Mevlid’ olarak anılan Veslitü’l Necat’ın yazarı Süleyman Çelebi’nin vefatının 600. yılı UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. Yazıldığı dönemden itibaren başta Balkanlar ve Orta Asya coğrafyaları olmak üzere pek çok ülkede mübarek gün ve gecelerde, doğum, ölüm, sünnet, evlenme askere gönderme gibi vesilelerle okutulan söz konusu eserin sahibi Süleyman Çelebi’yi yad etmek amacıyla yıl boyunca yurt genelinde ve yurt dışı etkinlikler düzenlenecektir.

Bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütülecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir. Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar ilgili kurumlarla birlikte belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacaktır. Gerçekleştirilecek etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır.

Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol