birgün

19° AÇIK

Erdoğan’a “Gollum” benzetmesine ceza

GÜNCEL 23.06.2016 10:43
Erdoğan’a “Gollum” benzetmesine ceza
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı başbakanlığı döneminde Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gollum karakterine benzeten Rıfat Çetin isimli yurttaşa, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “hakaret” suçlarından ceza verildi. Çetin, velayet hakkından da mahrum bırakıldı. Antalya’da sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu 2014 yılında üç ayrı fotoğrafını alt alta koyduğu ve Yüzüklerin Efendisi filminden Gollum karakterinin üç ayrı fotoğrafını yerleştirerek paylaştığı öne sürülen Recep Çetin’e, Erdoğan o dönemde Cumhurbaşkanı olmamasına rağmen “Cumhurbaşkanı’na hakaret” cezası verildi. Çetin aynı paylaşım nedeniyle aynı duruşmada bir de “hakaret” cezası aldı.

Antalya 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, Çetin’in eylemi nedeniyle 1 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilirken, “aynı kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlendiği” gerekçesiyle cezanın dörtte bir oranında arttırılmasına karar verildi. Toplamda 1 yıl 3 ay hapis cezası alan Çetin’in cezasına iyi hal indirimi uygulandı ve ceza 1 yıl 15 güne indirelek 5 yıl ertelendi.

Babalık velayeti ve kayyım haklarından da mahrum bırakılan Çetin, aynı paylaşım nedeniyle iki ayrı ceza almasına anlam veremediğini ve Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde yaptığı paylaşımın nasıl Cumhurbaşkanı’na hakaret davasına dönüştüğünü anlamadığını ifade etti. Çetin, “Karara itiraz edeceğim” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol