Google Play Store
App Store

Anketler AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğin azaldığını gösteriyor. Metropoll'ün araştırmasına göre Erdoğan'a görev onayı verenlerin oranı 2016’dan bu yana yüzde 67,6’dan 43,7’ye düştü

Erdoğan’a güven azalıyor

POLİTİKA SERVİSİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin tartışmalar sürerken, anketlerden AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı üzecek sonuçlar ortaya çıkıyor. Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı 'Türkiye’nin Nabzı Aralık 2019' anketine göre Erdoğan'a görev onayı verenlerin oranı son bir ayda yüzde 48,4'ten yüzde 43,7’ye düştü. Erdoğan’a görev onayı vermeyenlerin oranı ise yüzde 41,7'den yüzde 42,2'ye yükseldi. Ayrıca 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’nden bu yana Erdoğan’a olan destek yüzde 67,6’dan yüzde 43,7’ye indi.

Metropoll’ün araştırmasına göre, AKP'lilerin yüzde 87,9’u Erdoğan’a onay verirken, MHP seçmeni yüzde 52 ile ikinci sırada yer aldı. Erdoğan’a görev onayında en düşük destek ise yüzde 1,3 ile İYİ Parti ve yüzde 6,6 ile CHP seçmeninden geldi.


MHP’de yaklaşık yüzde 28’lik düşüş

Aralıkta bütün partilerin Erdoğan’a verdiği “görev onayında” bir düşüş yaşanırken, HDP seçmeni son bir ayda yüzde 2,5’lik seviyesinde Erdoğan’olan desteklerini artırdı. AKP seçmeninin son bir ayda Erdoğan’a olan desteğinin azalması ise dikkati çekti. Öte yandan Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP seçmeninin Erdoğan’a verdiği onay oyunun yüzde 79,2’den yüzde 52’ye düştüğü tespit edildi.

Yurttaşlar Libya tezkeresi’ne karşı

Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda 325 oyla kabul edildi. Tezkereye 184 ret oyu verildi. Türkiye kamuoyunun konuya bakışını inceleyen Metropoll, yurttaşlara, "Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesini onaylıyor musunuz?" sorusunu yöneltti. Onaylarım diyenlerin oranı yüzde 37,7, onaylamam diyenlerin oranı ise yüzde 49,7 oldu.

***

Cumhurbaşkanını sorumlu tuttular

AKP'de yaptırılan kamuoyu araştırmasında partinin oyunun yüzde 30'a kadar düştüğü iddia edildi. Partideki üst düzey isimlerin ise, düşüşten üstü kapalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tuttuğu aktarıldı. Yeniçağ'ın haberine göre Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan oluşumlarını işaret eden isimler, "Gidişattan rahatsız olan isimlerin partiden kopmasına izin verilmemesi gerekiyordu. Kendi ellerimizle seçmenimizi muhalefete itiyoruz. Bu gidişatı durdurmak sayın Erdoğan'ın elinde. Parti içerisinde gidişattan rahatsız olan isimlere de siyaset kanalları açılmalı. Aksi takdirde, 2002'de DSP ve ANAP'ın yaşadığı akıbet bizi bekliyor" şeklinde konuştu.

cukurda-defineci-avi-540867-1.