birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan'a yakın isimler de var: AKP'de 56 vekil üç dönem kuralına takılıyor

AKP’de 'üç dönem üst üste milletvekili olan yeniden aday olamaz' koşuluna 56 milletvekilinin takıldığı öğrenildi. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'A takımı'ndan Binali Yıldırım, Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ gibi önemli isimlerin de kurala takıldığı belirtilirken, seçime 'güçlü kadro' ile girmek isteyen Erdoğan’ın bazı vekiller için istisna uygulatabileceği ifade ediliyor.

SİYASET 24.01.2023 09:22
Erdoğan'a yakın isimler de var: AKP'de 56 vekil üç dönem kuralına takılıyor Fotoğraf: tccb.gov.tr
Abone Ol google-news

AKP'de 'üç dönem üst üste milletvekili olanların bir dönem ara vermeden yeniden milletvekili olamayacağı' koşuluna 56 milletvekilinin takıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet'in haberine göre, bu 56 milletvekili arasında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın çalışma ekibinde yer alan Binali Yıldırım, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Ali İhsan Yavuz, Yılmaz Tunç, Yalçın Akdoğan, Cevdet Yılmaz, Öznur Çalık gibi isimler de yer alıyor.

Erdoğan’ın bu isimlerden bazıları için istisna uygulayabileceği, bazı milletvekilleri için üç dönem kuralının uygulanabileceği ifade ediliyor. 2023 seçimlerine 'güçlü bir kadro' ile girmek isteyen Erdoğan’ın, bölgelerde yapılan çalışmaları mercek altına alacağı, bu çalışmalar sonrasında üç dönem kuralının uygulanmasını isteyeceği de belirtiliyor.

AKP’de aylar önce Erdoğan’ın talimatıyla üç dönem kuralı ile ilgili milletvekilleri üzerinde çalışma başlatılmıştı. Parti tüzüğünde daha önce yapılan değişiklikle de üç dönem kuralına takılan isimlerin yeniden milletvekili listelerinde yer alıp almayacağına ilişkin yetki de merkez karar yönetim kuruluna (MKYK) verilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol