Erdoğan ABD'ye gidiyor

21.09.2019 00:22 GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kuruluna katılmak üzere yarın ABD'ye gidecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan New York'ta düzenlenecek BM 74. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere 21-25 Eylül tarihleri arasında ABD'yi ziyaret edecek.Erdoğan, Genel Kurul üst düzey görüşmeleri öncesinde 23 Eylül'de BM Genel Sekreteri'nin ev sahipliğinde düzenlenecek BM İklim Eylemi Zirvesi'ne katılacak.

ABD'ye giden Erdoğan, BM Genel Kuruluna hitap edecek ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le görüşecek.

TÜRKİYE-MALEZYA-PAKİSTAN GÖRÜŞMESİ YAPILACAK

Erdoğan’ın ayrıca Pakistan Başbakanı İmran Han'la birlikte "Nefret Söylemiyle Mücadele" konulu yüksek düzeyli bir yan etkinliğe ev sahipliği yapması öngörülüyor.

Türkiye-Malezya-Pakistan Üçlü Toplantısı da Genel Kurul görüşmeleri çerçevesinde icra edilecek. Erdoğan'ın New York'ta bulunacağı süre içerisinde çeşitli devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret vesilesiyle ABD'deki Türk, Müslüman ve Yahudi toplumu temsilcileriyle bir araya gelmesi, Ara Güler sergisinin açılışını gerçekleştirmesi ve Türk-Amerikan İş Konseyi tarafından düzenlenecek 10. Türkiye Yatırım Konferansı gala yemeğine katılması öngörülüyor.