birgün

30° AZ BULUTLU

SİYASET 09.06.2020 09:20

Erdoğan açıkladı: 65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeni düzenleme

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş ve üstü yurttaşların haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabileceklerini duyurdu. Erdoğan, "18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır" dedi

Erdoğan açıkladı: 65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeni düzenleme

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, 65 yaş ve üstü yurttaşların haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabileceklerini söyledi.

Erdoğan ayrıca, "18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır" dedi.

"Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir" diyen Erdoğan, "Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saatinin 22.00'den 24.00'e uzatıldığını duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz Kabine toplantımız az önce sona erdi. Toplantımızda normalleşme takvimi sürecinde attığımız adımların değerlendirmesini yaptık.

Toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Özellikle Avrupa ile karşılaştırdığında en az kısıtlama, can kaybıyla atlattığımız bir gerçektir. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Hamdolsun hastane, ilaç, maske, solunum cihazına kadar bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkana sahibiz.

erdogan-kabine-toplantisinin-ardindan-aciklama-yapiyor-741976-1.

YENİ KARARLAR

Bu haftadaki toplantımızda aldığımız kararlar şu şekilde:

>> Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00'den 24.00'e uzatılmıştır.

>> 65 yaş üstü vatandaşlarımız her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabilecek.

>> 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır.

>> Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.

>> Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır.

Aldığımız kararların milletimize faydalalı olmasını istiyoruz.

erdogan-kabine-toplantisinin-ardindan-aciklama-yapiyor-741975-1.

Ağustos 2018'de başlayan kur atakları, spekülatif saldırıların etkilerini gidermek için verdiğimiz mücadeleyi salgın döneminde de başarıyla sürdürdük. Enflasyon ve faizlerin düşüşe geçtiği, makro ekonomik göstergelerde başarıların elde edildiği dengelenme sürecinin kazanımlarına sahip çıktık.

Dışarıdan hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan, şirketlerimize, esnafımıza ve vatandaşımıza destek olduk. Her talebe anında dönüş yaparak destek mekanizmalarını devreye aldık. Konutta tarihin en düşük maliyetleri, en kolay ödeme imkanlarını içeren finansman desteğini milletimizin istifadesine sunduk. Otomotiv ve turizmde de piyasalara destek olacak finansman imkanlarını sağladık.

Kur saldırısı ve salgın öncesinden daha iyi bir istihdam seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz. Çalışanlarını kısa çalışmaya geçiren işverenlerimize normalleşme desteği vereceğiz. Normalleşmeyi teşvik edecek mekanizma kuracağız. Covid-19'un istihdam üzerindeki etkilerini en aza indirip gayret edeceğiz.

Kısmi ya da esnek çalışma alanında işgücü piyasamızı daha da verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. 25 yaş altındakilerin istihdamını destekleyeceğiz. 25 yaş altı gençlerin, 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız. Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sağlayacak çalışmayı başlatıyoruz.

Bu sigorta ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınmasını sağlayacağız. Böyle çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecektir. Türkiye'nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Esnafı, küçük işletme, yatırımcılarımıza üretim, istihdam için uzun vadeli kaynak sağlayacak sistem kuracağız.

"HEDEFİMİZ ENFLASYONU 2021'DE YÜZDE 6'YA İNDİRMEK"

Mal ve hizmet pazarlarında rekabeti ve verimliliği artıracak yapısal reformlar yanında gıda fiyatlarında şişkinliği giderecek tedbirleri alacağız. Amacımız 2020'de yüzde 8,5 olarak belirlenen enflasyonu kademe kademe düşürerek 2021'de yüzde 6'ya, 2022'de yüzde 5'in altına indirmektir.

LİBYA AÇIKLAMASI

Libya'nın tamamında barış, huzur adalet tesis edilene dek Libyalı kardeşlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Her hususta elimizdeki imkanları kardeşlerimiz için seferber edeceğiz. Biz darbecilerin, emperyalistlerin yanında değil Libyalı kardeşlerimizin yanında yer alacağız.

Biz medeniyetlerin beşiği Akdeniz'de asla gerilim istemiyoruz. Libya'da daha fazla kan ve gözyaşı görmek istemiyoruz. Libya'nın en kısa sürede huzur ortamına kavuşması için çalışıyoruz. Soruna askeri çözüm bulunamayacağını, petro dolarla Libyalıların iradesinin satın alınamayacağını herkesin kabul etmesi gerikiyor. Türkiye'nin ne kimsenin toprağında ne de doğal kaynaklarında gözü vardır.

Zor günlerinde hiçbir hesap yapmadan Libya halkının yanında yer aldığımız gibi iyi günlerinde onlarla birlikte kazanacağımızın iklimi oluşturmanın gayreti içerisindeyiz.

MUHALEFETİ HEDEF ALDI

Muhalefetin milletimizin çıkarlarını savunmak gibi bir derdinin olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Darbecilere, emperyalistlerin beslemesi terör yapılarına destek verenler Libya'da da aynısını yapmışlardır. Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki anlaşmasından rahatsız olmuşlardır.

Libya halkıyla köklü kardeşlik bağlarımıza aldırmadan 'Libya'da ne işimiz var' demişlerdir. Libya hükümetine terörist iftirası atacak kadar ileri gitmişlerdir. Ülkemizin Libya'da çamura saplanması için çok beklediler. Hamdolsun bunların hedeflerini bir kez daha kursaklarında bıraktık, bırakacağız.

Önümüzdeki dönemde hem içerideki hem de dışarıdaki darbe heveslilerini, terör sevicileri hüsrana uğratmaya devam edeceğiz. Bu düşünce ile sözlerime son verirken aldığımız kararların ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbimden diliyorum, sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Kalın sağlıcakla."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız