birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

Erdoğan and Trump to meet on September 21 on sidelines of UN General Assembly

BİRGÜN DAİLY 16.09.2017 02:11
Erdoğan and Trump to meet on September 21 on sidelines of UN General Assembly
Abone Ol google-news

Turkey’s President Recep Tayyip Erdoğan and USA President Donald Trump will meet on September 21, as Trump’s National Security Advisor H.R. McMaster announced on Friday (September 15).

The two leaders’ meeting will be held in New York on sidelines of 72nd Session of UN General Assembly. Topics expected to be discussed are the situation in Syria and positioning of the two countries regarding PYD and YPG; the indictment against security team of Erdoğan that got involved in an attack on protesters in D.C. back in May; and, the probe against Turkey’s former economy minister Zafer Çağlayan, who has recently been ordered by a court in US to be arrested over charges of taking part in breach of Iran sanctions.

Source: https://www.birgun.net/haber-detay/beyaz-saray-erdogan-ile-trump-in-gorusme-tarihini-acikladi-179736.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun