birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 27.07.2021 19:10

Erdoğan: Angola'ya bir grup iş adamıyla gideceğiz

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Angola ile Türkiye'nin ticaret hacminin artması gerektiğini vurgulayarak "Değerli dostum Lourenço ile birçok adımları atacağımıza inanıyorum. Bugün ilk adımı attık ve Angola ile 10 kadar anlaşma imzaladık" dedi.

Erdoğan: Angola'ya bir grup iş adamıyla gideceğiz

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço'yu Ankara'da ağırladı. İkili görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan liderler, iki ülkenin ticaret hacminin artması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, Angola ile askeri, siyasi, ticari ve kültürel olmak üzere birçok başlıkta görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Üst düzey de ilk görüşmeyi ülkemizde bugün gerçekleştirmiş oluyoruz. Sayın Başkan ile geleceğe yönelik atacağımız adımlarda Angola, rastgele bir ülke değil. 33 milyon nüfusa sahip, bizim de 84 milyon nüfusumuz var. Topladığımız zaman 117 milyon nüfus. Yüzölçümüne baktığımız zaman 1 milyon 246 bin kilometre kareye sahip bir yüzölçüm. İki ülke toplam 2 milyon 26 bin kilometre kare yüzölçüme sahip. Dolayısıyla yapılacak birçok şey var. Yarın kendileri iş adamlarımızla bir araya gelecek. Altyapı, üst yapı birçok konuyu muhataplarıyla görüşecekler. Aynı şekilde biz de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan sonra iade-i ziyaret için Angola'ya bir grup iş adamıyla gideceğiz" dedi.

Angola ile Türkiye'nin 176 milyon dolarlık ticaret hacmi olduğunu belirten Erdoğan, "İstiyoruz ki üst düzey ziyaretleri de böyle başlatmış olalım. Burada ağırlıklı olarak savunma sanayine yönelik, turizm, kültürel, sağlık alanında neler yapabiliriz diye bunları yerinde değerlendirelim istiyoruz. Ben değerli dostum Lourenço ile birçok adımları atacağımıza inanıyorum. Bugün ilk adımı attık ve Angola ile 10 kadar anlaşma imzaladık. Bunları hayata geçirmek şart. Şu an da ticaret hacmimiz 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi çok ama çok hafif" diye konuştu.

Erdoğan, Angola'ya terörle mücadele konusunda destek vereceklerini de ifade ederek, "Türkiye terörle mücadelede kendisini ispatlamış bir ülke olarak Angola'nın yanında yer alacaktır" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol