birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan asgari ücreti açıklayacak

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saat 15:00'te açıklanacak. Asgari ücretin dolar bazında sene başındaki seviyesine gelmesi için, yüzde 109 zamla 5 bin 929 TL'ye çıkarılması gerekiyor.

EKONOMİ 16.12.2021 10:25
Erdoğan asgari ücreti açıklayacak
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücreti saat 15.00'te açıklayacak.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saat 15.00'te 2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücrete ilişkin basın açıklaması yapacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek üzere son toplantısını bugün yaptı.

İlk toplantısını 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 7 Aralık'ta Türk-İş'in, üçüncü toplantısını 9 Aralık'ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) ev sahipliğinde yapan komisyon, dördüncü kez toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında basına kapalı yapılacak toplantının ardından, komisyon üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edilecek ve yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saat 15.00'te kamuoyuna duyurulacak.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 825 LİRA

2021 yılı asgari ücreti, bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

DOLAR BAZINDA BÜYÜK ERİME!

Asgari ücret, 2021 yılının başında 385 dolara denk geliyordu. Ancak yıl içinde doların aşırı yükselmesi sonucu 16 Aralık 2021 itibariyle 183 dolara düşmüş durumda. Asgari ücretin, dolar cinsinden sene başındaki seviyesine gelmesi için 5 bin 929 TL yapılması gerekiyor. Bu da yüzde 109 zam yapılmasını gerekli kılıyor.

BAKAN'DAN ENFLASYON VURGUSU

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati de milyonlarca işçinin beklediği asgari ücret zammıyla ilgili 'enflasyon' vurgusu yaptı. Nebati, “Asgari ücretlerle ilgili bugün açıklama yapılacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enflasyon karşısında ezdirilmeyen bir oranı hep beraber görmüş olacağız” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Türkiye'de yıllık enflasyon yüzde 21,31 oranında arttı. Ancak Enflasyon Araştırma Grubu'ndan bilim insanları, enflasyonun yüzde 58.65 olduğunu belirtiyor.

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİ

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol