birgün

24° AÇIK

Erdoğan, BAE’li gençlerle buluştu: Bilim için önce inanç gerekir

Dubai’de BAE’li gençlerle bir araya gelen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep söylediğimiz bir söz var, ‘kader, gayrete aşıktır’. Bilim, ilim, hikmet ve idrak için önce inanç, sonra da gayret gerekir” dedi. Erdoğan, Milli Uzay Programı kapsamında gelecek yıl aya ‘sert iniş’ yapılacağını söyledi.

SİYASET 16.02.2022 14:04
Erdoğan, BAE’li gençlerle buluştu: Bilim için önce inanç gerekir
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dubai Expo'da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Pavilyonu'nda dün gençlerle bir araya geldi.

BAE’li gençlerle buluşmaktan memnun olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Erdoğan, nerede olursa olsun, gençlerle bir araya gelişlerinde ‘İslam dünyasının geleceğine dair umutlarının arttığını’ söyledi. Erdoğan, bu tabloyu gördüklerinde, “Allah’ın rahmetinden umudu kesmediklerini” ifade etti.

Türkiye’de kendi deyimiyle “TEKNOFEST gençliği” diye tarif ettiği gençliğin, ‘önüne çıkarılan engelleri aşa aşa yoluna kararlılıkla devam ettiğini’ savunan Erdoğan, “Sizlerin hayata umut ve heyecanlı bakmanız, bize de yeni hedefler için cesaret ve ilham aşılıyor. Sizlerden aldığımız güçle biz de daha güzel, daha müreffeh, daha huzurlu bir dünyanın tesisi için gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Bu anlayışla Türkiye ile BAE gençliği arasındaki irtibatı ve iş birliğini güçlendirmek için yeni adımlar atıyoruz” diye konuştu.

UZAYDAN BAHSETTİ

Erdoğan, Abu Dabi`de "gençlik alanında iş birliğine dair mutabakat muhtırasının" imzalandığını hatırlatarak, böylece, ‘gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri yolunda önemli bir eşiğin daha aşıldığını’ iddia etti.

Gençlerin de ‘bu mutabakatın ruhunu hayata geçirme yönünde gereken çabayı göstereceğine inandığını’ ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Gençler olarak sizlerden, Türkiye ile BAE arasında gönül elçileri olarak hareket etmenizi bekliyoruz. İki dost ve kardeş ülke olarak geniş bir yelpazede ciddi iş birliği imkanlarına sahibiz. Özellikle uzay programları ve yenilikçi teknolojiler alanlarında benzer vizyonları paylaştığımızı görüyorum. Uzun süreli bir planlama ve çalışmanın ürünü olan Milli Uzay Programımızı geçtiğimiz sene açıkladık. İnşallah Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, yani gelecek sene milli ve özgün roketimizle aya sert iniş gerçekleştireceğiz. Uzay programımızı açıkladığımız günlerde BAE de ‘Umut’ olarak adlandırdığı Mars misyonunu gezegenin yörüngesine başarıyla yerleştirmişti. O dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ile Sayın Bakan Amiri’nin sosyal medya üzerinden iki ülkenin uzay programlarına karşılıklı takdirlerini ifade etmesi, dostluğumuzun baki olduğunu tüm dünyaya göstermişti. Geçtiğimiz günlerde yörüngedeki birinci yılını tamamlayan `Umut`, esasen hepimizin umudunu temsil ediyor.”

BİLİMLE İLGİLİ İDDİALAR DİLE GETİRDİ

Dubai Expo`sunun "Zihinleri birleştirmek, geleceği oluşturmak" olarak temasına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çerçevede uzay, teknoloji, startup şirketleri ve bilimsel iş birliği gibi alanlarda ortak çalışmalarımızı hızla geliştirmeliyiz. Uzay ajanslarımızın da önümüzdeki dönemde etkin iş birliği yapması ve tecrübe paylaşımında bulunması müşterek menfaatlerimize olacaktır. Hep söylediğimiz bir söz var, ‘kader, gayrete aşıktır’. Bilim, ilim, hikmet ve idrak için önce inanç, sonra da gayret gerekir. Hayallerimizi ve hedeflerimizi ancak bu şekilde gerçeğe dönüştürebiliriz. Sizlerin ışıldayan gözlerinizde ben bu inancı, bu azmi ve bu gayreti görüyorum. Rabb`im yar ve yardımcınız olsun."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol