birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan: Bay Kemal, Cumhur İttifakı’nın adayı da seçim tarihi de belli

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, muhalefetin cumhurbaşkanı adayı açıklamamasına tepki göstererek, "Hala cumhurbaşkanı adaylarını açıklayamadılar. Hâlâ 'Cumhur İttifakı adayını açıklasın' diyorlar. 'Seçim tarihi belli olsun' diyorlar. Bay Kemal, Cumhur İttifakı’nın adayı da belli, seçim tarihi de belli" ifadelerini kullandı.

SİYASET 23.07.2022 19:48
Erdoğan: Bay Kemal, Cumhur İttifakı’nın adayı da seçim tarihi de belli Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreni ve Ankara-Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren hattının temel atma törenine katıldı.

Erdoğan konuşmasına, Develi'deki hastaneye Konya'da öldürülen doktor Ekrem Karakaya'nın isminin verildiğini açıklayarak, sağlık şiddet olaylarının karşısında durdukları mesajını vererek başladı.

Bugün hem yapımı tamamlanan çeşitli bakanlıklara, belediyelere ve özel sektöre ait eserlerin açılışını yaptıklarını hem de yeni yatırımların temelini atacaklarını belirten Erdoğan, açılışını yapacakları eserlerin güncel yatırım tutarının 30 milyar liraya yakın olduğunu ifade etti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 'sandığı getir' diyerek erken seçim çağrısı yapan muhalefete seslendi. Cumhurbaşkanı adaylarını açıklamadıkları için 6'lı masaya tepki gösteren Erdoğan, "Hâlâ 'Cumhur İttifakı adayını açıklasın' diyorlar. 'Seçim tarihi belli olsun' diyorlar. Cumhur İttifakı'nın adayı da seçim tarihi de belli" ifadelerini kullandı.

"ANA MUHALEFETİN BAŞINDAKİ BAY KEMAL YAPABİLİR Mİ?"

Erdoğan'ın konuşmaları şöyle:

"Ülkemizi tarihinde ilk defa Yüksek Hızlı Tren konforu ile biz tanıştırdık. Kayseri’nin bu konforlu demiryolu seyahatinden faydalanmasını istedik. Bunun için Kayserimizi bu ağa dahil etme kararı aldık. Yerköy-Kayseri hattı 142 kilometre uzunluğa sahiptir. Bunları ana muhalefetin başındaki Bay Kemal yapabilir mi? Yavru muhalefet yapabilir mi? Onlar yapsa yapsa sökülen musluğu takarlar. Proje tamamlandığında Kayseri – Ankara arası trenle iki saatlik mesafeye düşecek.

"TARTIŞMALARI BAŞKA ALANLARA ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Hep söylediğim gibi bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Eser ve hizmet söz konusu olduğunda bizimle yarışacak kimseyi bulamazsınız. Bunu gördükleri için tartışmaları yalan ve iftira ile başka alanlara çekmeye çalışıyorlar. Ama biz bu oyuna asla gelmeyecek, büyük ve güçlü Türkiye’den asla taviz vermeyeceğiz. Aksi takdirde bu vebalin altından kalkamayız. Bunu da karşımızdaki onca kifayetsiz muhterise, beşinci kol faaliyeti yürütenlere, sırtını terör örgütlerine siyasetçi müsveddelerine rağmen yapacağız.

Ülkemizin altyapısını baştan sona yenileyerek, milli iradenin üstünlüğünü tahkim ederek, siyasi ve diplomatik gücünü tüm dünyaya kabul ettirerek; vizyonlarımıza ve hedeflerimize adım adım yürüdük. Önümüze çıkan engelleri Allah’ın yardımı ve milletimizin desteği ile aşarken; hep birlikte bedeller de ödedik. Bugün geldiğimiz noktada, ülkemizin son iki asırlık serencamından Türkiye’nin 20 yıllık kazanımlarından zerre kadar ders almamış bir güruhun hezeyanlarını tekrar işitmeye başladık. Biz bugüne kadar attığımız her adımda milletimize, ülkemize güvendik. Bunların ülkelerine ve milletlerine güvenleri yok ki… Onlar üzerine hayaller kursunlar. Bunların aslında kendilerine de güvenleri yok.

"HALA CUMHURBAŞKANI ADAYLARINI AÇIKLAYAMADILAR"

Eğer kendilerine güvenselerdi, şurada seçimlere kalmış neredeyse 10 ay; en azından Cumhurbaşkanı adaylarını ilan ederlerdi. Hala Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayamadılar. Hala diyorlar ki ‘Cumhur İttifakı adayını açıklasın.’ Hala diyorlar ki ‘seçim tarihi belli olsun.’ Bay Kemal, Cumhur İttifakı’nın adayı da belli, seçim tarihi de belli. Gerek şahsım, gerek Sayın Bahçeli; defalarca seçim tarihini de adayımızı da ilan ettik. Kendi adayları ile karşımıza çıkıp, eser ve hizmet siyaseti yarışına girmesi gerekenler ise sağıra yatıp, ‘hele bir de Erciyes’in tepesindeki karlar erisin’ havasında gökyüzüne bakarak ıslık çalmaya devam ediyorlar.

Aslında bu tavırları ile kendilerine güvenleri olmadığını söylüyorlar. Seçim falan istemedikleri, hallerinden memnun olduklarını söylüyorlar. Ülkeyi yönetme sorumluluğunun altına girecek yürekleri bulunmadığını söylüyorlar. Milletimize anlatacak vizyonları, hayata geçirecek programları, yönelecek hedefleri olmadığını söylüyorlar. Ama bu oyunu oynamaya mecbur oldukları için de sürekli kaçak güreşerek yerimiz dar türküsünü söylüyorlar. Siz bunların kürsülerden nasıl höykürdüklerine, sosyal medyalardan nasıl efelendiklerine, sırtlarını pışpışlayan büyükelçilerden aldıkları cesaretle seslerini nasıl yükselttiklerine bakmayın.

"BUNCA YÜKÜN ALTINA GİRERLER Mİ?"

İşin aslı; bunların ülkeyi yönetmek gibi bir gayelerinin de hazırlıklarının da olmadığıdır. Hiçbir şey yapmadan sadece konuşarak muhalefet yapmanın konforu dururken; eğitimden sağlığına, savaşından sağlığına, ekonomisinden tarımına bunca yükün altına girerler mi acaba? Bunlar dün de öyleydi, bugün de öyle, eğer gerçek bir değişime maruz kalmazlarsa yarın da öyle olacaklar.

Bu tablo karşısında kendi adımıza değil ama ülke adına üzülüyoruz. Demokraside iktidar kadar muhalefetin kalitesi de önemli. Bunlara bakınca sadece, coğrafyamızın kadim deyimi ile ‘nato kafa, nato mermer’ sözünün ete kemiğe bürünmüş halini görüyoruz. Siyasette armut piş ağzıma düş yöntemi ile yol yürünmez. Çalışacaksınız, ikna edeceksiniz, gönüller kazanacaksınız.

"TÜRKİYE’NİN 81 VİLAYETİ BU TİYATROYU ŞIP DİYE ÇÖZMEZ Mİ?"

Bunlar hayalimiz yok, hedefimiz yok, programımız yok; ama siz yine de bize oy verin derlerse e bunlara da haddini bildireceğiz. Sizlere soruyorum. Kayseri bu oyuna gelir mi? Kayserili bu numarayı yutar mı? Türkiye’nin 81 vilayeti bu tiyatroyu şıp diye çözmez mi? 7 düveli kündeye getirmiş Türk milleti bu tezgaha gelir mi? Bu sinsi senaryonun hesabını inşallah 2023 Haziran’ında sandıkta hep birlikte sormaya hazır mıyız? Küresel krizin ülkemize etkilerinden aldıkları cesaretle hiçbir şey yapmadan oturdukları yerden iktidar hevesine kapılanları, daldıkları pembe rüyadan beraberce uyandırmaya hazır mıyız? Yürüttüğümüz tarihi mücadeleye destek olmak yerine, sürekli çelme takarak kendilerine ülkenin felaketinden ikbal devşirme peşine düşenleri, hayal aleminden beraberce inşallah gerçek dünyaya indireceğiz.

"VARSA YANLIŞLAR DÜZELTİLİR, KIRGINLIKLAR GİDERİLİR"

Varsa yanlışlar düzeltilir, hatalar telafi edilir, eksikler tamamlanır, kırgınlıklar giderilir. Yeter ki sebeb-i vücudumuz olan imanımıza halel gelmesin. Yeter ki inancımız sembolü ezanlarımız susmasın, bağımsızlığımız timsali bayrağımız inmesin, yeter ki nifaklara, bozgunculuklara itibar edilmesin. Bunların dışında bir araya gelemeyeceğimiz, birlikte yol yürümeyeceğimiz kimse olmadığına inanıyoruz. Eğer şartlara teslim olsaydık, değil 20 yıl iki yıl bile bu ülkeye hizmet edemezdik. Ülkemizin geleceğinde kritik bir dönemeç olan 2023 için de niyetimiz hayırdır. Akıbetimiz de hayır olacağından şüphe duymuyoruz.”

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol