birgün

21° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan’dan AKP’li milletvekillerine 'Ankara ve İstanbul' talimatı

Ocak ayı başından bu yana partili milletvekilleriyle gruplar halinde görüşmelerini sürdüren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, vekillere İstanbul ve Ankara için talimat verdi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, “Biz Ankara ve İstanbul'u kaybetmedik. Belediyelerde çoğunluk bizde" ifadelerini kullandı, milletvekillerinden belediye başkanlarının takipçisi olmalarını istedi.

SİYASET 16.03.2022 15:52
Erdoğan’dan AKP’li milletvekillerine 'Ankara ve İstanbul' talimatı
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partili milletvekilleriyle gruplar halinde yaptığı toplantıların dördüncüsünü dün gerçekleştirdi.

Milletvekillerine, seçim bölgelerinde çalışmaları talimatını veren Erdoğan, 2023 seçimlerinin kritik önemde olacağını belirterek, "2023 seçimleri çok önemli, bir dönüm noktası olacak. Her seçim önemli ama bu seçimler, iktidarımızın kazanımlarının devam etmesi noktasında çok daha önemli" mesajı verdi.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre Erdoğan, "Biz Ankara ve İstanbul'u kaybetmedik. Belediyelerde çoğunluk bizde" ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİK SIKINTILARIN FARKINDAYIZ’

Edinilen bilgiye göre ekonomideki sıkıntılara ilişkin kısa bir değerlendirme yapan Erdoğan, 20 yıllık iktidarları döneminde insanların refah seviyesinin hızla yükseldiğini savundu, Pandemi, küresel ekonomik sıkıntılar ve son olarak Rusya-Ukrayna savaşının insanların hayat standartlarını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Erdoğan, "Biz bu sıkıntıları biliyoruz, farkındayız. Bir gerileme varsa onu belli seviyeye ulaştırmak için çalışacağız, bütün imkanları zorluyoruz, zorlayacağız" görüşünü dile getirdi.

DOLMABAHÇE'DEKİ AĞAÇ KESİMİ: "GÜNDEMDE TUTUN"

Kulislere yansıyan bilgiye göre Erdoğan'ın gündeme getirdiği konulardan birisi de İstanbul Dolmabahçe'de Çırağan Caddesi üzerindeki tarihi çınar ağaçlarının "kanser" oldukları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilmesi oldu. Ağaçların kesilmesi yerine "tedavi edilmeleri"nin de mümkün olduğunu iddia eden Erdoğan, Bursa'da tarihi bir çınar ağacını buna örnek gösterdi.

Milletvekillerinden, ağaçların kesilmesini gündemde tutmaları için sosyal medya dahil her türlü eylem ve söylemi geliştirmelerini isteyen Erdoğan, "Biz Gezi'de, 12 ağacı nakledeceğiz dediğimiz için dünyayı ayağa kaldıranların burada sesi çıkmıyor. Bu ağaçlar tedavi edilirse, doğaya kazandırılabilir. Bu konuyu gündemde tutun" talimatı verdi.

'ANKARA VE İSTANBUL'U KAYBETMEDİK'

CHP'li İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediye başkanlarını da eleştiren Erdoğan, milletvekillerinden belediye başkanlarının takipçisi olmalarını istedi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, "Biz Ankara ve İstanbul'u kaybetmedik. Belediyelerde çoğunluk bizde. Biz de işin içindeyiz, beraber yönetiyoruz. O nedenle belediyeleri tamamen kaybetmişiz gibi düşünmeyin. Siz arazide yaptıklarımızı anlatın" uyarısında bulundu.

2023 SEÇİMLERİ

Erdoğan, 2023 seçimlerinin Türkiye ve partileri için bir dönüm noktası olacağını ve herkesin buna göre çalışması gerektiği mesajını verdi. Hazırlıklarını 2023 seçimlerinin önemini bilerek yapacaklarını vurgulayan Erdoğan, "2023 seçimleri çok önemli, bir dönüm noktası olacak. Her seçim önemli ama bu seçimler, iktidarımızın kazanımlarının devam etmesi noktasında çok daha önemli" değerlendirmesinde bulundu.

VEFA TOPLANTILARI YAPILACAK

Toplantıda partiye yeni seçmen kazandırılması ve partiden kopuşlara karşı alınacak önlemler de masaya yatırıldı. Erdoğan, bu çerçevede eski AKP milletvekilleriyle önümüzdeki günlerde "vefa toplantıları" adı altında yapılacak etkinlikte buluşacaklarını açıkladı.

AKP'nin genç oylarının azaldığı iddialarının doğru olmadığını savunan Erdoğan, kamuoyu anketlerinde de bunun görüldüğünü belirterek, "Gençlerin partisine daha yakın" olduğunu, ancak parti politikalarının gençlere daha iyi anlatılması gerektiğini vurguladı.

MİLLETVEKİLLERİNDEN 'KUTUPLAŞMA' UYARISI

Toplantıda söz alan bazı milletvekilleri ise Doğu ve Güneydoğu'da oy kaybına karşı alınacak önlemler ve siyasi kutuplaşma konusunda sahadan yansıyan eleştiri ve önerileri aktardı. Edinilen bilgiye göre bir milletvekili, "siyasi kutuplaşma"ya dikkat çekerek, Erdoğan'dan bu tehlikeye karşı harekete geçmesini istedi:

"Doğu'da AK Parti ile HDP'liler birbirini boğazlamak üzere. Batı'da da AK Parti ile CHP'liler aynı durumda. Toplumda kutuplaşma çok tehlikeli boyutlara varıyor, bununla ilgili siz bir tespit, bir açıklama yapsanız çok iyi olur. Bu tür kutuplaşmış toplumlar, istihbarat örgütleri ve yabancı devletlerin çok işine gelir, belli kesimleri kolayca kendi yanlarına çekmeye çalışırlar."

Güneydoğu illerinden bir milletvekili ise Doğu ve Güneydoğu'da partinin oy kaybını önlemek için HDP'nin etkisinin kırılmasını önemine vurgu yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol