birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan'dan Almanya'da yaşayan Türkiyelilere: Yeni vatanın alperenlerisiniz

ARŞİV 10.05.2015 15:45
Erdoğan'dan Almanya'da yaşayan Türkiyelilere: Yeni vatanın alperenlerisiniz
Abone Ol google-news

Daha önce her esnafı hakim, savcı, polis ve alperen ilan eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğüan, bu kez de yurtdışında yaşayan Türkiyelileri 'alperen' olarak niteledi. Erdoğan, "Artık 50 yıl önceki Türkiye yok. Sizler bu yeni vatanın alperenlerisiniz" dedi. Yine Alevilere seslenen Erdoğan, "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmek ise benden daha Alevisi olamaz" ifadelerini kullandı.

Seçim öncesinde AKP'ye oy istemekle yasaları çiğneyen Erdoğan, Almanya'da Karlsruhe Gençlik Buluşması'nda yaptığı konuşmayı da AKP propagandasına çevirdi.

Almanya Cumhurbaşkanı'yla bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı; "O görüşmede Almanya Cumhurbaşkanı 'Türkiye'nin refah düzeyinin ne denli arttığını görüyorum. Bunu Türkiye ziyaretinde de hissettim' dedi. Artık 50 yıl önceki Türkiye yok. Sizler bu yeni vatanın alperenlerisiniz."

'OY KULLANMAK KÜLFET DEĞİL, AYRICALIKTIR'
Almanya'da yaşayan Türkiyelileri oy kullanmaya çağıran Erdoğan, "Almanya'daki seçmenler 7 Haziran'da belirleyici rol oynayacak. Kullanma hakkına sahip olduğunuz oy sadece bir oy değil. Oy kullanmak bir külfet değil tam tersine bir ayrıcalıktır, imkandır, bir fırsattır. Sesinizi en iyi şekilde duyurabileceğiniz, gücünüzü en etkin şekilde gösterebileceğiniz yer, dağlardaki silahlar değil, sandıktır" diye konuştu.

'ALEVİLİK DİNSE ORADA TAYYİP ERDOĞAN YOK'
Alevilere de seslenen Erdoğan, "Şimdi Avrupa'da, buralarda da 'Alisiz Alevilik' diye bir şeyler çıktı ya. Şimdi bu Alisiz Alevilerin içerisinden bir tanesini de aday yaptılar, milletvekili adayı. Kardeşlerim, uyanık olmaya mecburuz. Eğer Alevilik, Hazreti Ali Radıyallahu Anh Efendimizi sevmekse benden daha Alevisi olamaz. Ama yok. Alevilik bir dinse, orada Tayyip Erdoğan yok. Onu 'Alisiz Aleviler' düşünsün. Bunlara gereken cevabı 7 Haziran'da vereceğinize ben inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Erdoğan’ın kente geleceğini duyan Almanya Alevi Dernekleri Federasyonu ‘Demokratik Güç Birliği’ adı altında bir protesto gösterisi düzenledi. Cumhurbaşkanının konuşma yapacağı salona yaklaşık 100 metre uzaklıkta toplanan kalabalık Erdoğan ve AKP aleyhine slogan attı.

Erdoğan şimdi oy için Avrupa’da: Her camiden en az 50

Erdoğan: Esnaf gerektiğinde askerdir, hakimdir, alperendir

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun