birgün

28° AÇIK

Erdoğan'dan Atatürk Havalimanı açıklaması: Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO sürecine ilişkin "NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine 'hayır' diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik, yolumuza bu şekilde devam edeceğiz" dedi. Erdoğan ayrıca, "Bunlar terör odaklarını barındıran ülkeler" açıklamasında bulundu. Erdoğan ayrıca Atatürk Havalimanı'ndaki Millet Bahçesi projesi ile ilgili olarak, "Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız, pistler belki de kalacak" dedi.

SİYASET 19.05.2022 12:12
Erdoğan'dan Atatürk Havalimanı açıklaması: Bir ihtimal pistleri kaldırmayacağız
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gençlerle bir araya geldi. Erdoğan, NATO’nun genişlemesiyle ilgili Türkiye'nin yaklaşımına ilişkin konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın terör odaklarını kendi ülkelerinde barındırdıklarını söyleyen Erdoğan, "NATO'da tam ittifak gerekiyor. Bir ülke hayır derse alamazlar. İsveç tam bir terör odağıdır, terör yuvasıdır. Kararlı bir şekilde bu politikamızı sürdüreceğiz ve NATO'ya Finlandiya ve İsveç'in girmesine hayır diyeceğimizi söyledik ve yolumuza böyle devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ukrayna Rusya ilişkilerine de değinen Erdoğan "Gerek Rusya gerek Ukrayna'yla ilgili denge politikası güdüyoruz ve bu politikada ne Sayın Putin ile ne Zelenskiy ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok" ifadelerini kullandı.

''NATO BİR GÜVENLİK TEŞKİLATIDIR''

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

"Her şeyden önce NATO konusunu değerlendirmekte fayda görüyorum. NATO ile ilgili adımda malum bu İsveç, Finlandiya tüm bunlar bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar. Ve onlara yani PKK'ya YPG'ye bu denli ülkelerinde ev sahipliği yapacaklar. Yürüyüşse yürüyüş, paçavralarını af edersiniz köprü üstlerine her yere asacaklar. Bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip bunlara ciddi manada parasal destekler de verip bunlara silah desteği veren bu ülkelerle, kendilerine de söyledik. 'NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir güvenlik teşkilatının içerisinde biz terör örgütlerini olmasını kabullenemeyiz.'Yani geçmişte girenler girdi. Bunun içinde Almanyası var, Fransası var. Yunanistan ve Fransa zaten bunlar girip çıkmışlardı.

Ama sonra maalesef o dönemin Türkiye'deki yönetimi bunların önünü açtı. Ve bunlar tekrar NATO'ya geri dönebildiler. Geri döndüler de ne oldu? Örneğin şu anda Dedeağaç'ta Amerika üs kurdu. Ve FETÖ terör örgütü Yunanistan üzerinden Avrupa'ya seyahat ediyor. Ve kendilerine verdiğimiz teröristlerin isim listesini görmezden geliyor. Ve bunları hala korumaya devam ediyorlar.

Şimdi diyorlar ki 'Talepleriniz nedir bilelim, ona göre İsveç'ten Finlandiya'dan bunları isteyelim.' Biz bir sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan'da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de Finlandiya da bize aynı numarayı çekecekler. Niye böyle bir gaflete düşelim ki. Kusura bakmasınlar.

''İSVEÇ KESİNLİKLE TAM BİR TERÖR ODAĞIDIR''

Biz şu anda bu yetkimizi çünkü NATO'da tam ittifak gerekiyor bir ülke hayır derse NATO ittifakı içerisinde o ülkeyi alamazlar. Bizim de şu anda bu konuyla ilgili kesinlikle iki ülke hakkında hele hele İsveç, kesinlikle tam bir terör odağıdır, tam bir terör yuvası.

Bunlar bize silah noktasında yaptırım da uyguladılar. E şimdi Yunanistan'a geliyoruz. Batı'ya 400 milyar avro borcu var, hala Batı bunlara silah desteğini de veriyor. Üs kurmalarına örneğin Amerika'nın müsaade ediyor. E bir taraftan da bizimle görüşmelerinde 'Biz sizinle aramızdaki münasebetleri geliştirmek istiyoruz' falan bunu derken kalkıp iki devletli çözüme yani Kıbrıs'la ilgili 'biz olumlu bakmıyoruz' diyorlar.

Senin olumlu bakmadığın şeye bizim olumlu bakacağımızı kim sana söylüyor. Kusura bakma... Biz de Türkiye isek 85 milyonluk Türkiye isek, geçmişte üyelikten bu ülke bir kere sokuldu ama tekrar biz bu delikten sokulmayı kesinlikle istemiyoruz. Onun için de kararlı bir şekilde bu politikamızı sürdüreceğiz. Ve NATO'ya Finlandiya ve İsveç'in girmesine 'hayır' diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza da bu şekilde devam edeceğiz

Rusya ve Ukrayna savaşı ile alakalı olarak da bizim şu anda tabii gerek Rusya gerek Ukrayna ile ilgili bir denge politikası güdüyoruz. Ve bu denge politikasında ben tabii ne sayın Putin'le ne sayın Zelenski ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok.Sayın Putin'le de telefon diplomasimi sürdürüyorum. Sayın Zelenski ile sürdürüyorum. Özel temsilcimi onlara gönderdim, gönderiyorum. Ve bundan sonraki süreçte de aynı şekilde bunu devam ettireceğiz Çünkü bir yeni dünya savaşının çıkmasının ne bölgemize, ne dünyaya hiçbir faydası yok. Şu anda Ukrayna'dan olan göç ortada. Öbür tarafta bu işin Rusya'ya, Ukrayna'ya olan maliyetleri ortada. Bir taraftan da bizim her iki tarafla değişik bağlarımız var. Bugün Rusya ile nükleer enerjide bir adımımız var. Önümüzdeki yıl içinde inşallah Akkuyu Nükleer Santrali'ni bitirip açacağız.

''MÜNASEBETLERİMİZİ KESİP ATAMAYIZ''

Bizim için çok çok ciddi bir kaynak. Ukrayna ile ilgili adımlarımız var. Yine Rusya ile bizim şu anda kullandığımız doğalgazın biz yüzde 50'sini nereden temin ediyoruz. Rusya'dan temin ediyoruz. Bunlar bizim için stratejik önemde münasebetlerdir. Ve bu münasebetlerimizi kesip atamayız.

Öbür taraftan Ukrayna ile bu gıda alanında, hububattı gibi alanlarda birçok ortaklıklarımız var. Bunları da aynı şekilde devam ettiriyoruz. Ve bölgede istikrar unsuru olacak devlet varsa bu da Türkiye'dir, bunu korumak durumundayız.

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMASI

"Millet Bahçesi herkesi çok mutlu edecek. Bütün o bölgeye Türkiye'nin en büyük Millet Bahçesi olarak, gelip orada hafta sonlarını geçirebilecek aileler olacak. Bütün bunlarla oyun parklarıyla kültürel parklarıyla, orası çok ciddi bir güç, devşirecek. O bölge Millet Bahçesi noktasında fakir. Şu anda bu Millet Bahçesi ile, ağacı ile yeşili ile orası çok güzel bir yer olacak. Şehir hastanesi ve yeşili ile o bölgede güzel bir proje hayata geçecek. Şimdiden ben oranın bitmiş halini görüyorum.

Bir ihtimal pistleri belki de kaldırmayacağız, pistler belki de kalacak. Ama pistlerin dışındaki şu andaki mevcut yeşil alanları biz, çok daha farklı bir yeşil alan haline getirmek suretiyle orayı zenginleştireceğiz. Bunun ilgili olarak şu anda proje üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 29 Mayıs kutlamasını bu sene orada yapacağız."

erdogan-dan-ataturk-havalimani-aciklamasi-bir-ihtimal-pistleri-kaldirmayacagiz-1017693-1.

RAKET TUTMA STİLİ SORULDU

Erdoğan, raket tutma stilini soran gence ise şu yanıtı verdi:

"Dünyada masa tenisinde çok farklı stiller var. Mesela Türkiye'nin klasik bir raket tutma tarzı vardır. Dünyada çoğunlukla da o tarz kullanılır. Yani raketin sap kısmından tutarlar. Ama mesela Çinlilerin, Japonların tutuş şekli ise benim tuttuğum şekildir. Ben onlardan örneği alarak o şekli kullanıyorum. Fena da değil, işe yarıyor. Son zamanlarda bazı dostlarla yaptığımız müsabakalarda işe yaradı. Mesela yurttaki masa tenisinde voleybol milli takımımızın koçu Guidetti ile oynadık. O da o klasiği kullanıyordu. Ben ise raketi avucuma alarak kullandım. 'Sen' dedi 'iyi oynuyorsun', 'yok' dedim ya 'senin kadar değil', 'yok yendin beni' dedi. Şimdi demek ki stil birçok şeyi değiştirebiliyor. Bu noktada işime yaradı, iyi de gidiyor. Bundan sonraki süreçte de herhalde diğerini öğrenecek halim yok."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol