birgün

28° AÇIK

Erdoğan'dan 'baro ve tabip odası yapılarını değiştirme' mesajı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baro ve tabip odalarının yapılarını değiştirmek için düzenleme yaparak teklifi Meclis'e sunacaklarını söyledi

GÜNCEL 05.05.2020 14:59
Erdoğan'dan 'baro ve tabip odası yapılarını değiştirme' mesajı
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin MYK toplantısında Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a yönelik açıklamaları sonrası baroların yapılarının düzenlenmesine yönelik başlayan tartışmalar hakkında açıklama yaptı.

Erdoğan, baro ve tabip odaları başta olmak üzere meslek örgütlerinde düzenlemeler yapılması gerektiğini ileri sürerek, "Barolar ve tabip odaları başta olmak üzere yapılarının belirlenmesidir. Ankara Barosu'nun ve aynı zihniyetteki yapıların Diyanet İşleri Başkanımız ile onun şahsında İslam'a yönelik fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim yöntemiyle ilgili düzenlemenin aciliyetini ve ehemmiyetini göstermiştir. Bu çalışmayı tekrar ele almalı, en kısa sürede Meclis'in takdirine sunmalıyız" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı eşcinselleri salgın hastalıklardan sorumlu tutmuş, Ankara Barosu ise eşit yurttaşlık ilkesini hatırlatarak Ali Erbaş'a tepki göstermişti.

Erdoğan'ın AKP MYK toplantısında yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

* Koronavirüs ile mücadelede yeni safhaya geçtik. Atacağımız ilk adımları milletimizle paylaştık. Kabine toplantısında da belirttiğimiz gibi maske kullanımı, temizliğe özeneceğiz. Kazanımları riske atacak adımlar atmayacağız. Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelere göre Cumhurbaşkanı Yardımcımız koordinasyonundaki planları güncelleyeceğiz.

"TEDBİRLERİ DAHA DA SIKILAŞTIRABİLİRİZ" UYARISI

erdogan-dan-baro-ve-tabip-odasi-yapilarini-degistirme-mesaji-727173-1.

* Rehavete mahal vermeden ülkemizi bu salgın musibetinden kurtaracağız. Milletimizin verdiği destek en büyük güç kaynağımızdır. Halkımızdan bu hassasiyeti sürdürmesini bekliyoruz.

* Mayıs ayında izin vereceğimiz işletmelere de milletimize de güveniyoruz. Aksi takdirde tedbirleri daha da sıkılaştırabiliriz. Önümüzdeki günlerde diğer adımları da açıklayacağız. Salgını ne kadar çabuk yenersek, normal hayatımıza o kadar çabuk döneriz.

* Türkiye'nin fazladan bir gün dahi kaybetmeye tahammülü yoktur. 2023 hedeflerimize doğru çok daha kararlı ilerleyeme devam etmeliyiz.

* Dünyanın şekillendiği bir döneme giriyoruz. Öncelikli olarak salgını aşmalıyız. Yeni sürecin öncülüğünü yapmak da 18 yıldır olduğu gibi AK Parti'ye düşüyor.

MESLEK ÖRGÜTLERİ HEDEFTE

Salgınla mücadelemizin başarıyla sürmesi, gündemimizdeki meselelere daha sıkı şekilde yönelmemize imkan sağlıyor. Bakanlıklarımız kendi alanlarına hız veriyor. Meclis'te neticelenmeyi bekleyen pek çok düzenleme bulunuyor. Bunlardan birileri de barolar ve tabip odaları başta olmak üzere yapılarının belirlenmesidir. Ankara Barosu'nun fütursuz saldırılarını gördük. Bu da bu düzenlemenin ehemmiyetini göstermiştir. Bu çalışmayı tekrar ele almalı, en kısa sürede Meclis'in takdirine sunmalıyız.

YARGI REFORMU AÇIKLAMASI

* Yargı reformuna ilişkin adımları hızlandırmalıyız. Salgının ekonomideki tahribatını onarmak ve hızlı adımlar atmak mecburiyetindeyiz. Yaşadığımız süreç 'gelişmiş' diye tabir edilen ülkelerin sağlık, ekonomik ve sosyal dokularının güçlü olmadığını gösterdi.

* Türkiye her bakımdan gelişmiş ülkelerden çok daha düzgün duruş sergilemiştir. Salgın sürecindeki kazanımlarımızı çok daha büyük başarılara dönüştüreceğiz. İstiklal ve istikbal mücadelemizi zafere ulaştıracağız.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol