birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 27.05.2020 11:04

Erdoğan'dan CHP'li 5 isim hakkında suç duyurusu: Gözaltılar başladı

Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, CHP İzmir örgütünde ve İzmir'deki belediyelerde görevli 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu. Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga gözaltına alındı

Erdoğan'dan CHP'li 5 isim hakkında suç duyurusu: Gözaltılar başladı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda; TCK'nın 125/1-2-3-4 maddesinde hükmü bulunan basın yoluyla Kamu Görevlisine Hakaret suçu gereğince Koyurga hakkında soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Dila Koyurga, 1996 doğumlu. Suç duyurusunda sözü edilen paylaşımlar ise 2013 yılına ait, yani Koyurga söz konusu paylaşımları yaptığında 17 yaşındaydı.

Suç duyurusu üzerine Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga, gözaltına alındı. Gözaltı işlemi uygulanan Koyurga'nın ifadesinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Erdoğan ayrıca, CHP İzmir İl Başkanı Yardımcısı Yasin Ergül, CHP'li Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, CHP Karabağlar Gençlik Kolları Eski Başkanı ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Gürboğa ve CHP İzmir İl Teşkilatı üyesi Caner Gül hakkında da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'hakaret' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

CHP'DEN TEPKİ

Koyurga'nın gözaltına alınmasına CHP İzmir örgütünden tepkiler geldi.

CHP İl Başkanı Deniz Yücel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anlaşılan o ki, Saray ve Saray’a hizmet eden AKP’liler, Türkiye’de yıllardır artarak süren ekonomik kriz ve kendileri zenginleşirken halkın her geçen gün daha da yoksullaşması konuşulmasın diye, yeni suni gündemi İzmir üzerinden yaratmaya çalışıyorlar. İktidarın cadı avcılığına özenen yöneticileri Türkiye’nin içler acısı ekonomik durumuna çözüm bulmak yerine, oturmuşlar sosyal medya arşivciliği yapmaya çalışıyor. Bizler elbette iddia edilen konular hakkında incelememizi tamamlayıp, gereğini yapacağız. Ancak kendi paralı trolleri ve yandaş medya kurumlarındaki tetikçileriyle, partimize ve genel başkanımıza ağza alınmayacak hakaret ve küfürleri edenler, bize ahlak dersi vermeye kalkınca komik duruma düşüyorlar. Ülke yangın yeri... Her gün işsizler ordusuna binlerce kişi katılırken, sınav tarihlerindeki saçma değişiklikle gençlerimizin geleceğiyle oynanırken, Saray talimatlarıyla davalar açılıp, tutuklamalar yapılıyorken gündem değiştirme oyununuza düşmeyeceğiz. Söz konusu hakaretse, memlekette kimse sizin elinize su dökemez” ifadelerine yer verdi.

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise, “17 yaşındayken, daha reşit bile olmadan attığı mesajlar yüzünden insanların bugün yargısız infaz edilmeye çalışıyorlar. Bugün koca koca insanlar 7 sene önce Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanı değildi. Dila da daha reşit değildi. Gezi döneminde Recep Tayip Erdoğan’a bu mesajlara meydanlarda bu ve buna benzeyen birçok mesaj atıldı. Bunun 7 sene sonra ortaya çıkarmanın tek bir mantığı var; pandemi sürecinde ve sonrasında hükümetin içerisine düştüğü dar boğazı CHP üzerinden kapatmaya çalışıyorlar. 5 tane arkadaşımızın, genç yaşta attığı mesajlarla gündem değiştirme içerisindeler. Bu işler nafile. Memleket meselelerine bakmaları gerekiyor” dedi.

Twitter'daki şahsi hesabından Koyurga hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan'ın avukatlarından Mustafa Doğan İnal, "Tweetleri paylaşmak istemezdim ama bilinsin diye paylaşıyorum. Bu iğrenç tweetleri atıp bugün silmek seni kurtarmayacak. Sonra bir muhalif daha yargılanıyor, düşünce özgürlüğü diye ağlamak yok. Hukuk önünde hesabını vereceksin. Son olarak kem söz sahibine aittir..." dedi.

İnal "Bu iğrenç hakaretlerin sahibi CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na an itibariyle suç duyurusunda bulunulmuştur" açıklamasında bulundu.

Suç duyurusunda şöyle denildi:

"Şüpheli, Twitter isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden yazmış olduğu yorumlar ile Müvekkilin kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik alaycı ifadelerle ağır hakaret ve saldırıda bulunmuştur."

"5651 Sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun' gereğince öncelikle şüphelinin sorumluluğu belirlenmelidir.

Şüpheli sosyal medya kullanıcıları anılan kanunun 1/f maddesi uyarınca içerik sağlayıcıdırlar. İçerik sağlayıcı 'internet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişileri' temsil eder.

Aynı kanunun 4. Maddesi ise içerik sağlayıcının sorumluluğunu düzenlemiştir.

(1) İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.

Maddenin 1. fıkrasında görüleceği üzere içerik sağlayıcı olan şüpheli kendilerine ait sosyal medya hesaplarında yaptıkları tüm paylaşımlardan sorumlu tutulacaktır."

"Şüphelinin küfür ve hakaret içeren iddia ve ithamları açıkça suç teşkil etmekte, Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve mahkeme kararları ile koruma altına alınmış olan kişilik haklarını alenen ihlal etmektedir. Bu sebeple yukarıdaki linklerde yer alan şikâyete konu paylaşımlar ifade özgürlüğü kapsamına giremez."

"Şüphelinin Müvekkilimi toplum nezdinde küçük düşürmek ve hakaret etmek kastıyla gerçekleştirdiği eylemi nedeniyle Müvekkilin şahsına yönelik yapılan saldırının önlenmesi ve suçu sabit olan şüphelinin cezalandırılması maksadıyla tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurma zarureti doğmuştur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol