AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kasım ayı enflasyon verilerine ilişkin, "Kasım ayı enflasyon verileri iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor. Yılbaşıyla birlikte bu iyileşme hızlanacak ve önümüzdeki şubat ayında daha makul ve kontrolü kolay bir yere gelecektir" açıklaması yaptı.

Erdoğan'dan enflasyon açıklaması: Yılbaşından itibaren iyileşme hızlanacak
Fotoğraf: AA

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Kurulu'na katıldı.

Burada konuşan Erdoğan, enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Sebeplerini bildiğimiz sıkıntıların sonuçlarını hafifletmek, ardından da tamamen ortadan kaldırmak için yoğun çalışma içindeyiz. Kasım ayı enflasyon verileri iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor. Yılbaşıyla birlikte bu iyileşme hızlanacak ve önümüzdeki şubat ayında daha makul ve kontrolü kolay bir yere gelecektir" açıklaması yaptı.

Erdoğan ayrıca, devam eden operasyonlara ilişkin yaptığı açıklamada, "Türkiye terörle mücadelede şu anda bütün o engelleri aşmış ve terörü yerinde, yani bu terör eğer Suriye'nin kuzeyinden kaynaklanıyorsa, biz onları içeri sokarak değil, Suriye'nin kuzeyinde bitiriyoruz. Çıkmış birileri diyor ki, 'Kobani'yi şöyle yapamazsınız böyle yapamazsınız.' Kobani bitti ya, neyi yapamazsın. İdlib'de Kobani'de gereken tedbirleri alıyoruz, aldık ve bundan sonra da alacağız. O terörist dostlarınıza söyleyin, Türkiye onlar için artık öyle bereketli bir yer değil. Buraya girmeye kalktıkları anda burası onlar için boğulacakları bir yerdir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"TİSK'in 28'inci genel kurulunun ülkemiz, çalışma hayatımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepimizin malumu olduğu üzerine işçi işveren kesimi arasında diyalog güçlü olmadığı zaman sosyal huzursuzluk yaşanması kaçınılmazdır. Çalışma hayatının bir tarafında işçiler diğer tarafında işverenler bulunmakta devlet de her iki tarafın beklenti ve çıkarlarını gözeten konumda bu denklemde yerini almaktadır. Çalışma hayatını tüm taraflarıyla dinleyip adaleti elden bırakmadan orta yolu bulmaya, çözüm üretmeye gayret gösterdik. Çalışanlar gibi işverenler de bunun en yakın şahididir. TİSK temsil ettiği işverenlerin katkılarıyla bu tabloda kritik bir konuma sahiptir. Son dönemde asgari ücret tespitinden vergi dilimlerine kadar işverenlerimizle yakın mesai yaptık, anlayış birliği içinde hareket ettik. Sadece rapor yayımlayan birileri gibi, demeç veren kuruluş olmanın ötesine geçerek ülkenin ve milletin sıkıntılarının çözümünde fiilen görev alması bunun sebebidir.

"ÜLKEMİZE DAHA BÜYÜK HİZMETLER KAZANDIRMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"

Niyet halis olduğunda yapıcı bir yaklaşım benimsendiğinde çalışma hayatında çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığını gördük, yaşadık. Önümüzdeki dönemde de aynı anlayışla beraberce ülkemize daha büyük hizmetler kazandırmayı sürdüreceğiz. Türkiye'nin ekonominin tüm alanlarında ölçeği küresel rekabet gücünün bir ifadesi olarak fevkalade büyümüştür. Makroekonomik göstergeleri ülkemizin hangi alanlarında 3-5-10 kat büyüdüğünü yakından takip ediyorsunuz. Türkiye'nin bilhassa son 10 yılda maruz kaldığı siyasi ve ekonomik engellemelere rağmen bölgesel ve küresel liderlik seviyesine ulaşmasıdır. Asıl hedeflerimiz için daha büyük atılımlar yapmak istediğimiz dönemde ardı ardına yaşanan hadiselerde ülkemizi belli bir çizginin altında tutma niyeti vardır. Bu senaryo milletimizle birlikte verdiğimiz kararlı mücadele ile ilk defa işe yaramamıştır.

Gerçi milli gelirin satın alma paritesine göre hesabında 11'inci sıraya yükseldik. Bunu yeterli görmüyoruz. İnşallah uyguladığımız ekonomi programını başarıya ulaştırarak hep birlikte daha çok çalışarak ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına da çıkaracağız. İş dünyasındakiler de müsterih olsunlar. Ekonomik tetikçilere karşı verdiğimiz mücadele asla boşa gitmemiştir. 20 yıl önce doğunun halini düşünün. Terörden aman alabiliyor muyduk? Yatırımlar var mıydı? Yok. Şimdi doğuda güneydoğuda yatırımlarımız devam ediyor. Oralarda istihdam yatırımla beraber ne yaptı, arttı. Üretim, ihracat arttı. Cari fazla yoluyla da büyüme başladı. Türkiye dünyada büyüyen ülkeler sırasında ilk 3-5 arasında yerini alıyor. Kimse Türkiye'nin büyümesine bakmıyor, hala başka yerlerde geziyorlar. Asırlık demokrasi ve kalkınmadaki kısır döngüyü kırmayı başardık.

Bizim kaderimiz birilerinin elinde değil, kaderimizi milletin kendisi belirliyor. Ülke olarak Balkanlardan Afrika'ya kadar geniş bir alanda sözde değil fiilen etki sahibi, muhataplarımızla irrasyonel değil gerçek ilişki kurabilen konuma geldik.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Sebeplerini bildiğimiz sıkıntıların sonuçlarını hafifletmek, ardından da tamamen ortadan kaldırmak için yoğun çalışma içindeyiz. Kasım ayı enflasyon verileri iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor. Yılbaşıyla birlikte bu iyileşme hızlanacak ve önümüzdeki şubat ayında daha makul ve kontrolü kolay bir yere gelecektir. Sınır ötesi harekatlardan üretimi ve istihdamı destekleyecek sosyal dengeyi koruyacak kapsamlı oyunlara rağmen pek çok önemli adımlar attık. Zaten şu andaki gidişte ellerinde 4 silah. Eğer başarabilirse. Ekonomi, diplomasi, mülteci sorunu ve Erdoğan'ı nasıl indiririz. Erdoğan fani ya, bugün varız, yarın yokuz. Herkes ne yaptığına ne yapacağına baksın.

"KOBANİ BİTTİ"

2018 Ağustos'unda ülke ekonomisinin yok edilmesi tehditleriyle karşı karşıya kalmıştı. Velev ki kimi noktalarda eksiklik olsa bile hiçbirinin böyle sonuç vermesi mümkün değildir. Ekonomide Avrupa'nın haline bakın. Türkiye olarak bizim raflarımız boş değil, Avrupa'da raflar boş. Batı'nın terörle mücadelede hali de ortada. Türkiye ise terörle mücadelede şu anda bütün o engelleri aşmış ve terörü yerinde, yani bu terör eğer Suriye'nin kuzeyinden kaynaklanıyorsa, biz onları içeri sokarak değil Suriye'nin kuzeyinde bitiriyoruz. Çıkmış birileri diyor ki, 'Kobani'yi şöyle yapamazsınız böyle yapamazsınız.' Kobani bitti ya, neyi yapamazsın. İdlib'de Kobani'de gereken tedbirleri alıyoruz, aldık ve bundan sonra da alacağız. O terörist dostlarınıza söyleyin, Türkiye onlar için artık öyle bereketli bir yer değil. Buraya girmeye kalktıkları anda burası onlar için boğulacakları bir yerdir. Mermisini üretemeyen Türkiye varken mermiyi bırakın tüm mühimmatını kendisi üreten Türkiye var.

Terörle mücadelede güvenlik altyapımızın, sığınmacıda insani yardım, sosyal ve sağlık altyapımız, üretim altyapımız, diplomasi altyapısı gücünü bu sıkıntılı dönemde dünyada ispatlayan nadide ülkelerden biri olduk. Bunlarla bizi köşeye sıkıştırmaya çalışanlar bizden çok çok kötü durumdalar. Dünyayı yeniden iki kutulu hale getirmek için çatışma ve gerilimleri sürdürenler acı sınamalardan geçiyorlar. Türkiye Yüzyılı programıyla Cumhuriyetin 100'üncü yılını atılım irademizi tüm dünyaya ilan ettik. 2023'ten itibaren bu programı adım adım hayata geçirmeye başlayacağız. Hayatının yarım asrını siyaset yoluyla milletine hizmete adamış son yirmi yılında da başbakan ve cumhurbaşkanı olarak ülkeyi yönetmiş bir kardeşinizim. Hedefim Türkiye yüzyılı vizyonuyla gençlerimize hayallerini hayata geçirebilecekleri büyük ve güçlü bir Türkiye bırakmaktır. Bunu da başararak milletimin hayır duasını aldığımda, huzuru kalple emaneti sahibine teslim edeceğimize inanıyorum.

ASGARİ ÜCRET

İşverenlerimizden ülkemizin bu tarihi dönüm noktasında daha çok yatırım, daha çok üretim, daha çok istihdam, daha çok ihracat bekliyorum ve cari fazlayla da büyümemizi daha da fazlasıyla artırmayı özellikle heedefliyoruz. Asgari ücret gibi konularda işvereni ve devletiyle gereken fedakarlıkları yaparak, çalışanlarımızın haklarını, hukuklarını refahlarını ne kadar iyi korursak bu ortak hedeflerimize o derece hızlı ve güvenli ulaşabiliriz. Şu anda masada zaten bu konular var ve onları da süratle bitireceğiz."