birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.02.2020 14:31

Erdoğan’dan HDP hakkında yargıya talimat gibi açıklama!

Azerbaycan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP hakkında, “Yeni yeni dosyalar her an gelebilir” dedi. Erdoğan, Gezi Direnişi'ni de bir kez daha gerçekliği ispatlanamamış iddialarla hedef aldı

Erdoğan’dan HDP hakkında yargıya talimat gibi açıklama!

Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP hakkında talimat gibi ifadeler kullandı; “Bunların yargı ile süreçleri çok yoğun işleyecek, yeni yeni dosyalar her an gelebilir, çünkü her şey ortada. Yaptıkları her şey suç."

Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. İdlib’den ABD ile patriot pazarlığına ve HDP’ye kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın ifadelerinden bazıları şöyle:

(İdlib görüşmeleri) 5 Mart itibarıyla, yeri büyük ihtimalle İstanbul olacak. İkili, dörtlü meselesini görüşmelerle devam ettireceğiz.

(İdlib)Amerika'nın bir destek sözü, Trump'la görüştüğümde vardı ama henüz destek söz konusu değil. Görünen, bir daha görüşmemiz gerekecek.

Soçi Mutabakatı neye amir ise biz gereğini istiyoruz. Bunun gereğinin yerine getirilmesi lazım ve bu konuda taviz vermemiz mümkün değil.

Şu an Amerika'nın bize vereceği Patriot yok. Biz teklifimizi yaptık, 'Eğer bize gönderecekseniz, biz sizden de Patriot alabiliriz' dedik.

(Emekli ikramiyelerinin kesileceği iddiası) Öyle bir şey yok. Böyle bir sahtekarlık olur mu? Bunu ortaya atanların derdi başka.

(HDP) Bunların yargı ile süreçleri çok yoğun işleyecek, yeni yeni dosyalar her an gelebilir, çünkü her şey ortada. Yaptıkları her şey suç.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

HDP’nin geçen hafta sonu düzenlediği kongresine Salı günü soruşturma başlatılmıştı. Söz konusu soruşturma, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis Grup toplantısında savcıları göreve çağırması ardından gelmişti.

ODA TV’Yİ HEDEF GÖSTEREN ‘SORU!’

Erdoğan’a Gezi Davası üzerinden Osman Kavala hakkında bir soru da soruldu. Oda TV haber sitesinin hedef gösterildiği soru şu şekilde:

“Osman Kavala'nın skandal bir kararla tahliyesi ve ardından başka bir soruşturma kapsamında yeniden gözaltına alınmasıyla başlayan süreci başa götürecek olursak; şu an itibariyle Kavala'yı aklamaya çalışan ve can hıraş savunan bir medya grubu var Oda TV internet sitesi ve sahibi Soner Yalçın. Oda TV, gezi sürecinde kalkışmanın önemli medya ayaklarından biriydi. Darbe girişimine basın yoluyla destek veren Oda TV katil devlet ve katil polis gibi manşetler attı. Ancak iddianamede bunların hiçbiri yer almadı. Bu konuyla ilgili ne dersiniz?”

‘CAMİDEN BİRA KUTULARI ÇIKTI’

Soruya Erdoğan’ın yanıtı ise şöyle:

“Bunun gündeme getirilmesinden dolayı teşekkür ediyorum. Bunlar daha çok gündeme getirilmeli. Benim polisime katil demenin bedelini kim ödeyecek? O günlerin bütün çekimleri yok mu? Var. Bu zatın bir defa o terör örgütleri ile beraber görüntüleri var. İşin içinde aktör ve bu aktör ile ilgili olanlar bitenler ortada. Ben burada ister istemez topu yargıya atacağım. Yargı hala "Gezi ile bunun alakası yok" diyorsa kusura bakmasınlar, ortada bir gerçek var. Benim polisime katil diyor. Bu polis kimin polisi? Bütün bu olaylar böyle cereyan eder de yargı bunun karşısında sessiz kalırsa teröristler o zaman elini kolunu sallayarak Selim Kiraz kardeşimizin odasına girer ve onu orada şehit eder. Burada bizim tutarlı ve duyarlı olmamız lazım. Bu öyle noktaya gider ki, o noktada güvenlik adeta kendisinden endişe eder hale gelir. "Ne olacak? Elini kolunu sallayarak devam ediyor" denir. Bence bütün medyanın bu konuda üzerine düşen görevi yapması lazım. Ben bunun suç duyurusunu şu anda yapıyorum. Adamın çok zengin olmasının, zengin sosyalist olmasının onu kurtarmaya yetmemesi lazım. Çünkü Gezi bu ülkeye bir ihanet olayıdır. Bu vatana ihanet olayıdır. Bunu en kritik anda yaşayan şahsımdır. Zira Dolmabahçe'deki ofisimizin girmeye çalıştılar ve ofisin karşısına çok çirkin adice sloganlar yazdılar. Bezmialem Valide Sultan Camiini 3 gün işgal ettiler. İçeriden bira kutuları çıktı. Kimsenin umurunda değil. İlla silah mı olması lazım? Bunlar bir şekilde girecekler ve ondan sonra da elini kolunu sallayarak devam edecekler? Şimdi kim bunların arkasında olanlar? Daha neler var bunların arkasında.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız