birgün

20° AZ BULUTLU

Erdoğan’dan 'Help Turkey' yorumu: Söyleyeceğimiz tek şey var, güçlü Türkiye

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Yangınlar nedeniyle sosyal medyada açılan 'Help Turkey' etiketiyle ilgili konuşan Erdoğan, "Dezenformasyon ile terör estirme kampanyası içindeler" dedi. Yangın söndürme çalışmalarına ilişkin de konuşan Erdoğan, "Yangın mahalline görevli olmayanlar bundan böyle kesinlikle alınmayacaktır" ifadesini kullandı.

GÜNCEL 06.08.2021 14:56
Erdoğan’dan 'Help Turkey' yorumu: Söyleyeceğimiz tek şey var, güçlü Türkiye
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki orman yangınlarının ardından sosyal medyada başlatılan ‘Help Turkey’ etiketine ilişkin "ezenformasyon ile terör estirme kampanyası içindeler" yorumunda bulundu. Erdoğan, "Türkiye'yi fakir fukara göstermek için "Help Turkey" diye bir kampanya başlattılar. Bizim söyleyeceğimiz tek şey "Güçlü Türkiye". Biz güçlüyüz. Dayanamadılar, sildiler" dedi.

Erdoğan, Cuma namazının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 10'uncu gününe giren yangınlara ilişkin son durumu paylaşan Erdoğan, "28 Temmuz'da başlayan yangın süreci, 9 günü aşmış vaziyette ve 44 ilimizde çıkan 208 orman yangının 196'sı kontrol altına alındı. 5 ilimizde 12 yangını kontrol altına alma çalışmalaır devam ediyor" dedi.

Yangın söndürme çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Yangın mahaline görevli olmayanlar bundan böyle alınmayacak" diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"28 Temmuz'da başlayan yangın süreci, 9 günü aşmış vaziyette ve 44 ilimizde çıkan 208 orman yangının 196'sı kontrol altına alındı. 5 ilimizde 12 yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor. Tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Bu konuyla ilgili Azerbaycan'ı zikretmek durumundayım. İlham Aliyev kardeşimizle telefon görüşmesi yaptık. 600'ü aşkın yetişmiş itfaiyeci göndermiş durumdalar. Bunu artırabiliriz. 100 kadar itfaiyeci daha gelecek. 16 amfibik uçak çalışmalara devam ediyor.

'GÖREVLİ OLMAYANLAR YANGIN MAHALİNE ALINMAYACAK'

Ukrayna'dan gelen gece görüşlü olmanın ötesinde, gece söndürme kabiliyeti olan 5 helikopter var. Bunlar 24 saat çalışacak. 56 helikopter, 9 İHA, 850 arazöz, 150 iş makinesi çalışıyor. Termik santraldeki gelişmeler olumlu istikamette. 5 bin 350 personelle etkin mücadele ediyoruz.Yangın mahaline görevli olmayan alınmayacaktır. Bu işi bilmeyenlerle mücadele etmek başımıza başka sıkıntılar, yaralanmalar getirebilir. Onları oraya almayacağız.

'YANAN ALANLAR TEKRAR AĞAÇLANDIRILIR'

Yanan alanlar tekrar ağaçlandırılır ve başka amaçla kullanılamaz. Siyasetçilerin bazılarının ifade ettiği gibi buralarda inşaata açılacaktır gibi onayımın olduğu gibi asla böyle bir şey yok, yalandır. Kılıçdaroğlu'nun yalandan başka sıfatı yoktur. Muhalefet iktidara nasıl yardımcı oluruzu düşüneceğine, yangına nasıl körükle gideriz bunu yapıyorlar. Bir körük daha versen, ne yapıyorsun demez. Yeni ağaçlandırma bitki örtüsüyle uyumlu olacaktır. Her vatandaşımız için 3 fidan dikeceğiz. Toplam 252 milyon fidan dikeceğiz.

'TÜRKİYE'Yİ FAKİR FUKARA GÖSTERMEK İÇİN BİR KAMPANYA BAŞLATTILAR'

Türkiye'yi fakir fukara göstermek için "Help Turkey" diye bir kampanya başlattılar. Bizim söyleyeceğimiz tek şey "Güçlü Türkiye". Biz güçlüyüz. Dayanamadılar, sildiler. Türkiye'nin ABD'den yönetilecek, AB'den yönetilecek belli yönlerden dezenformasyonla bir terör estirmek, yalan terörü dediğim gibi halkımızı yalana esir etme gayreti içinde olanlar var. Biz onlara prim vermedik, vermeyeceğiz.

'KOBANİ'DE BU MİLLET BÜYÜK İMTİHAN VERDİ, BİZ ÇÖZDÜK'

Kobani'de bu millet büyük imtihan verdi, biz çözdük. Eğer Türkiye'de 4 milyon ağırlıklı olarak Arap ve Kürt mülteci varsa onlar bizim korumamız altındaysa, göçmenleri koruması altına alan Türkiye zayıf bir ülke değil. Finansmanı iyi yönettiği için alıyor, bundan sonra da finansı iyi yönetmek suretiyle bu tür adımları atacağız. Çünkü biz güçlü Türkiye'yiz. Darda olana elini uzatan bir ülkeyiz. 'Ne kadar Suriyeli varsa kovacağız' diyen bir iktidar olarak gelmedik. O Bay Kemal'in şahsiyetidir. Biz böyle bir şeyi asla söylemedik."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol