birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Erdoğan'dan Ilısu Barajı açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Barajı'na ilişin yaptığı açıklamada, "Bu dev eser GAP projemizin en önemli unsurlarından; ekonomimize yıllık katkısının 2,8 milyar lira olmasını bekliyoruz" dedi

SİYASET 19.05.2020 17:42
Erdoğan'dan Ilısu Barajı açıklaması
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından gerçekleştirilen Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni’ne video konferansla katıldı.

Burada sözlerine "Ilısu Barajı'nın ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. 2008'den beri kredisinden inşasına her aşamasında pek çok engellemeyle karşılaştığımız bu eseri kararlılığımız sayesinde ülkemize kazandırdık" diye başlayan Erdoğan, "Karşımızda laf değil, eser üretme siyasetimizin bir örneği duruyor. Bu eser, Türkiye'yi yurt dışından şikayet edenlere en iyi cevaptır" ifadesini kullandı.

Erdoğan şunları kaydetti:

"Ilısu Barajı'ndan esecek barış, kardeşlik, refah ve huzur rüzgarı asırlar boyunca bu topraklarda dalga dalga kendini hissettirecektir. Hasankeyf başta olmak üzere tüm tarihi ve kültürel varlıklar korunmuştur. Sadece bu çalışmalar için 200 milyon liralık kaynak kullanılmıştır.

Bu dev eser GAP projemizin en önemli unsurlarından. Bu tesisin ekonomimize yıllık katkısının 2.8 milyar lira olmasını bekliyoruz. Burada toplanan suları yakında inşa edeceğimiz Cizre Barajı'na bırakarak hem 1.1 milyar kilovat saat enerji üretecek, hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz. Türkiye 2002'de 276 baraja sahipti biz buna 585 baraj daha ekledik.

Yola çıktığımızda birileri birkaç yıl iktidarda kalıp gideceğimizi düşünüyordu. Planlarımızı, programlarımızı, hedeflerimizi çeyrek asırlık, yarım asırlık, 1 asırlık dilimlere göre yaparak, geçmişten beri tüm siyasetçilerin teslim olduğu kısır döngüyü kırdık. Biz Cumhur İttifakı olarak dimdik bu yolda yürüyeceğiz. 17 baraj açılışını daha yapacağız.

Ülkeye ve millete hizmet yolunda durmak yok, yola devam anlayışıyla gece-gündüz eser üretmeye devam edeceğiz. Sadece 2020 yılında inşası tamamlanan 403 tesisi hizmete sunmayı planlıyoruz. Perşembe günü İstanbul'daki Başakşehir Şehir Hastanesini açacağız. 2500 yataklı bu hastane çok önemli bir çekim alanı oluşturacaktır. Yeşilköy ve Sancaktepe'deki açılışlarımız da yakın.

Ülkemizde ekilmemiş tek karış toprak, harekete geçirilmemiş en küçük potansiyel bırakmadan, çok çalışarak yeni döneme hazırlanacağız."

'"ÇOK YAKINSINIZ"

Açıklamalarının ardından sosyal mesafe kuralına uymayan protokolü de uyaran Erdoğan, "Kol kola dirsek dirseğe yok. Çok yakınsınız" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol