AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, 24 Mayıs'ta Meclis'te yaptığı konuşma ve 'kaçış planı' videosu nedeniyle 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Kılıçdaroğlu, gGrup toplantısındaki konuşmasında ve Twitter hesabı üzerinden paylaştığı video aracılığı ile Erdoğan’a yönelik olarak TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığıyla aktarılan paralarla yurt dışına kaçacağı iddiasında bulunmuştu.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 1 milyon liralık tazminat davası

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, 24 Mayıs'ta grup toplantısında yaptığı konuşma ve aynı gün gündeme getirdiği 'kaçış planı' iddiasının yer aldığı video nedeniyle dava açıldı.

Erdoğan avukatları aracılığıyla, Kılıçdaroğlu'na her iki konuşmasından dolayı 500’er bin olmak üzere 1 milyon TL’lik manevi tazminat açtı. Kılıçdaroğlu’na karşı açılan davada, Erdoğan’a yönelik tüm açıklamaların 'tamamen gerçek dışı ve kişilik haklarına ağır bir saldırı mahiyetinde olduğu' savunuldu.

İHA'nın aktardığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD dahil olmak üzere yurt dışına aktardığı herhangi bir varlığı bulunmamaktadır. Ayrıca vakıf malları hem ABD hukuku açısından hem de Türk hukuku açısından ancak Vakfın amaçları için kullanılabilmektedir. Kişisel amaçlar için kullanılamayan bu malları ‘kaçış senaryosunun’ parçası olarak göstermek aklı selim bir muhakemenin ürünü olarak da değerlendirilemez. Kaldı ki adı geçen Vakıflar tarafından yapılan basın açıklamalarından anlaşılacağı üzere, ABD’de bulunan vakfa gönderilen tutarlar, yine vakfın amaçları doğrultusunda yurt inşaatı için ve diğer hayır faaliyetleri için gönderilmiştir” denildi.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında "Toplu bir kaçış planı yürürlükte. Kaçmanın hazırlıklarını hızlandırdılar. Erdoğan vakıf süsü verdiği paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktarıyor. Akşam 22:00'de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vakıf süsü verilmiş paralel yapılarla yurt dışına devasa paralar aktardığını açıklayan Kılıçdaroğlu, TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu'nun ismini vermediği vakfın ise TÜRKEN olduğu biliniyor.