birgün

30° AZ BULUTLU

Erdoğan'dan Van'da üniversite gafı: 1982'de kurulan okul için "Biz yaptık" dedi

Van’da konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Benim için Kürt ve Türk kardeşlerim arasında fark yok. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz" dedi. Erdoğan ayrıca ilginç bir gaf yaparak, kendi iktidarından 20 yıl önce kurulan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin AKP tarafından "Van'a getirildiğini" öne sürdü.

SİYASET 11.06.2022 16:49
Erdoğan'dan Van'da üniversite gafı: 1982'de kurulan okul için "Biz yaptık" dedi
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van’da toplu açılış töreninde konuştu.

Burada Kuran'a ve dine sık sık gönderme yapan Erdoğan, "Kürt ve Türk kardeşlerim arasında fark yok. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz" dedi.

Erdoğan, "Van'a üniversite getirme" konusunda ise bir gafa imza attı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin, kendi iktidarından 20 yıl önce, 1982 yılında kurulduğunu unutan Erdoğan, "Van'a üniversiteyi kim getirdi? Biz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın sözlerinden satır başları şöyle:

-Van'ı susuz bıraktılar mı? Bunu kim çözmeliydi, belediye. Erdoğan su sorununu çözdü mü? Benim Kürt kardeşlerimi kimsenin susuz bırakmaya hakkı yok diyordum, su sorununu çözdük. Şu anda böyle bir sorun var mı? Ve olmayacak. Hükümete geldiğimiz günden beri Van'ı yeni proje, yatırım ve hizmetlerle kalkındırmak için çalıştık çabaladık. Allah rızası ve millete hizmet gayesiyle yaptık.

“40 YIL ÖNCEKİ HALİYLE BUGÜNÜ KARŞILAŞTIRIN”

-Hangi hükümetler Van'ı bu seviyede eser ve hizmetlerle kalkındırdı geliştirdi? Hiçbiri. Yaşı yetenler bizzat kendileri, yaşı yetmeyenler büyüklerine sorarak 25-30-40 yıl önceki haliyle bugünü karşılaştırsınlar. Aklı, vicdanı olan herkes bu mukayesenin ardından aradaki farkın 20 yıllık değil, asırlık olduğunu kabul edecektir. Kuru lafla, istismarla, yalan, iftira ile işimiz olmaz. Biz hep somut icraatla konuşuruz.

-Van'a son 20 yılda 38 milyar liralık yatırım yaptık. Bunlar kamu yatırımı. Bu bütçeyle eğitimde 9682 yeni derslik inşa ettik. 8279 kapasiteli yüksek öğrenim yurtları açtık. 54 spor tesisi inşa ettik. Aç açık bırakmamak için elimizden geleni yaptık. 19 hastane, 103 adet sağlık tesisi inşa ettik. 2011 yılındaki deprem sonrası 25 bin konut, kamu binası, okul, cami, sosyal tesis inşa ederek sahiplerine teslim ettik. AK Parti olarak biz yaptık. 820 konut, 420 ahır, sosyal tesisler ve konaklama birimleri yapımına devam ediyoruz.

“ERDOĞAN BURADAYDI, HADEP NEREDEYDİ?”

-Van depreminin gecesinde Erdoğan buradaydı. HADEP neredeydi, ben Kürdüm diyenler neredeydi? Benim için Kürt ve Türk kardeşlerim arasında fark yok. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Ayrım yapmayız. Bugün, dün yapmadık, yarın da yapmayız. Kuran'da ne diyor, biz sizi kavimlere ayırdık, birbirinizle iyi anlaşasınız diye. Biz Kürt, Türk, Çerkes, Arap... Böyle bir ayrım yok. Biz herkesi Allah için seviyoruz.

“VAN’A ÜNİVERSİTEYİ KİM GETİRDİ?”

-Van'a üniversiteyi kim getirdi? (Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 1982’de açıldı) Biz. Hastane olarak eğitim araştırmayı kim getirdi? Biz size aşığız. Neşet Ertaş ne diyor, aşkınan koşan yorulmaz diyor. Biz de aşkınan koşuyor ve yorulmuyoruz. Sizin için biz Ferhat olduk Ferhat. Siz de Şirin. Ferhat dağları deler mi? Niye, aşk dağları deldirir.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol