birgün

4° KAPALI

SİYASET 08.01.2016 15:48

Erdoğan davayı kaybetti; 'Saray'da altın kaplama klozet var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na açtığı ve mahkeme tarafından reddedilen altın klozet kararın gerekçesi açıklandı. Mahkeme Kılıçdaroğlu'nun 'altın klozet' eleştirisiyle 'hükümetin harcamalarını israf sınırlarında olduğu eleştirisi' yaptığını belirtti. Kararda, davanın reddedilmesi nedeniyle Kılıçdaroğlu'nun 10 TL'lik mahkeme masrafı ile 1500 TL'lik avukatlık ücretinin Erdoğan'dan alınmasına da hükmedildiği anlatıldı.

Erdoğan davayı kaybetti; 'Saray'da altın kaplama klozet var

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Altın kaplama klozet” açıklaması nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında açtığı 100 bin liralık tazminat davasının reddine ilişkin gerekçesini açıkladı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre kararda, Kılıçdaroğlu’nun “Altın kaplamalı klozet’’ ifadesinin “Siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiği” belirtildi. Kararda şu ifadeler kullanıldı: “Kişinin üstlendiği görev ne kadar önemli ise hakkında yapılan eleştirilerin o kadar yoğun ve gerektiğinde sert olabileceğinin kabulü gerekir. AİHM’in kararlarında da belirtildiği üzere siyasi hüvviyete sahip şahısların kendilerine yönelik sert, ağır ve hatta incitici eleştirilere de katlanmaları gerekir. Söylenen sözler bir bütün olarak göz önünde tutulduğunda, davalının güncel olan haberlerle bağlantı kurarak ‘Altın kaplamalı klozet’ şeklinde ifade etmiş olması, davacının kişilik haklarına saldırı oluşturmayacağı, siyasi eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.”

ERDOĞAN BİN 510 LİRA ÖDEYECEK

Radikal'in haberine göre, kararda, davanın reddedilmesi nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun 10 TL’lik mahkeme masrafı ile 1500 TL’lik avukatlık ücretinin Erdoğan’dan alınmasına da hükmedildiği anlatıldı.

100 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI AÇMIŞTI

​CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ak Saray'da 'altın klozet' kullanıldığını iddia etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu iddialar üzerine CHP liderine 100 bin liralık tazminat davası açmıştı. Davaya bakan Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi geçen kasım ayında ilk duruşmada tazminat talebini reddetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız